Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailma ülikoolide edetabel: Tartu ülikool tõusis natuke, TTÜ langes pisut

Tartu ülikooli ajaloolaste ja arheoloogide tehtavat tööd peetakse QS-i edetabelis 151-200 maailma parema ülikooli hulka kuuluvaks.
Tartu ülikooli ajaloolaste ja arheoloogide tehtavat tööd peetakse QS-i edetabelis 151-200 maailma parema ülikooli hulka kuuluvaks. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Värskes maailma ülikoole reastavas QS World University Rankings (QS) pingereas on Tartu ülikool 379. kohal, Tallinna tehnikaülikool (TTÜ) vahemikus 501-550.

QS on üks kahest olulisemast maailma ülikoole reastavast edetabelist, ehkki edetabeleid, mis hindavad ülikoolide erinevaid külgi on teisigi. Küllalt sarnase metoodikaga hindab ülikoole ka nn Schanghai edetabel. Ja siis on olemas veel mitmed organisatsioonid, mis hindavad näiteks ülikoole valdkonniti.

TTÜ ongi esile tõstnud Professional University Rankingsi edetabelit, mille kohaselt on TTÜ Euroopa tehnikaülikoolide pingereas 10. kohal ja maailma ülikoolide üldpingereas 138. kohal. Selle edetabeliga hinnatakse ühtekokku 500-t ülikooli, ning aluseks võetakse tudengite ja töötajate arv, õppe- ja teadustöö tase, ülikooli teadlastele ning ülikoolile omistatud autasud, ülikooli juhtimine, aga samuti ülikooli maine kodumaal ja rahvusvaheliselt, veebiväljaannete informatiivsus ning kõnetavus.

Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli kohad QS-i edetabelis

Teistest Balti riikidest on edetabelis Vilniuse Ülikool (551-600), Vilniuse Gediminase Tehnikaülikool (701+) ja Läti Ülikool (701+).

Lisaks üldpingerea koostamisele reastab ka QS alates maailma ülikoole viies teadusvaldkonnas: humanitaarteadused, tehnoloogia ja inseneriteadused, eluteadused ja meditsiin, loodusteadused, sotsiaalteadused. Igas valdkonnas reastatakse 400 parimat.

Tartu ülikooli teadlasi tõstetakse esile kahes valdkonnas: humanitaarteadustes, milles ollakse 302. kohal ja sotsiaalteadustes, kus ollakse 394. kohal. Selgub, et Eesti ülikoolidest torkavad silma Tartu ülikooli ajaloolased ja arheoloogid, kaasaegsete keelte uurijad ning meediauurijad.

Tartu ülikooli meedia- ja kommunikatsiooni valdkonna teadlaste tööd hinnatakse maailmas 51-100 parema ülikooli hulka. TÜ ajaloo ja arheoloogia ning kaasaegsete keelte valdkonnas tehtav teadus on 151-200 maailma parema hulgas.

Kui aga tahta õppida või teadust teha maailma 10 tippülikooli hulka kuuluvas ülikoolis tuleks minna kas Ühendkuningriiki või USAsse. Edetabeli esiotsas püsib juba kolmandat aastat Massachusettsi Tehnikainstituut, teist ja kolmandat kohta jagavad Imperial College London ja Cambridge’i Ülikool ning neljandal positsioonil on Harvardi Ülikool.

Maailma 10 parimat ülikooli QS-i järgi

Meile kõige lähemal olevatest ülikoolidest soovitab QS aga Helsingi Ülikooli, mis maailma saja parima ülikooli hulgas 67. kohal. Norra, Austria, Hispaania, Itaalia, aga ka Venemaa ei jää Helsingile alla ning on ära nimetatud saja parima seas.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: