Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kasekamp: kui Šotimaa referendumilt ei tule veenvat vastust, jääb see kaotajatele kripeldama

Täna avati kohaliku aja järgi kell 7 (Eesti aja järgi kell 9) Šotimaal hääletusjaoskonnad, kus kõik Šotimaal valijaks registreerunud Euroopa Liidu kodanikud saavad otsustada, kas Šotimaa peaks iseseisvuma või mitte. Välispoliitika Instituudi direktori Andres Kasekampi sõnul teeb olukorra keerulisemaks see, et avaliku arvamuse küsimuste järgi on seis "jah" ja "ei" poolte vahel väga tasavägine.

Ajalehe The Scotsman tellitud küsitluse kohaselt toetab Suurbritannia koosseisu jäämist 45 ja iseseisvust 41 protsenti vastanuist. 14 protsenti pole veel oma valikut teinud. Sarnasele tulemusele on jõudnud ka teised küsitlused. Samas pole referendumi tulemus sugugi lukku löödud ning mõlemal poolel on veel võiduvõimalus, märkis Kasekamp "Terevisioonis".

Tema sõnul teeb selline tasavägine seis asjad palju keerulisemaks. "Võiks olla veenev "jah" või veenev "ei". Kui see kukub üle noatera läbi, siis võib šoti rahvuslastele jääda see kripeldama, nad kibestuvad. Kui nad aga võidavad, siis 51 protsenti ei ole iseseisva riigi loomiseks väga tugev mandaat," rääkis Kasekamp.

Samas tõi välja, et erinevalt Ukrainas korraldatud referendumitest on šotlased maailmas tuntud kaubamärk ning neil on rahvahääletuse korraldamiseks ka Suurbritannia valitsuse luba ehk seaduslik alus.

"Šotimaa on olnud ajaloos iseseisev riik, selles mõttes ei oleks ta mingi uus moodustis. Šotlastel on väga tugev identiteet. Nad on tuntud bränd maailmas, mitte väike isehakanud ja ennastmääranud grupike nagu Ida-Ukrainas ja Krimmis. Neil on kindel alus ja referendumi korraldamiseks kokkulepe Londoniga, seaduslik alus," selgitas Kasekamp.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: