Valitsus meenutas väljasõiduistungil Otto Tiefi valitsuse loomist ({{commentsTotal}})

{{1411045515000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Vabariigi valitsus pidas täna väljasõiduistungi Läänemaal Põgari-Sassi külas, et meenutada ja tähtsustada Otto Tiefi valitsuse loomist samas paigas 1944. aasta 18. septembril.

"Eesti püüdis kasutada ajaloos tekkinud akent, kui üks okupatsioonivõim oli kuulutanud, et ta jätab Eesti maha ja teine ei olnud veel täielikult territooriumi vallutanud," selgitas peaministri nõunik Toomas Kiho ERR-i raadiouudistele.

Kuna sakslased olid Eestist taganemas ja Vene väed olid juba Eestis, otsustas sel ajal presidendi ülesandeid täitev Jüri Uluots anda välja valitsuse moodustamise käskkirja. Selles seisis: "Sakslased taganevad Eestist. Aeg on tegutseda! Koguge kokku valitsuse liikmed ning asuge tegevusse."

Tulevase valitsuse liikmed kogunesid täna 70 aastat tagasi Läänemaa rannikule Põgari palvemajja, et hiljem Puise poolsaare rannikult mootorpaadiga Eestist lahkuda. Mootorpaati aga ei tulnudki ning enamik valitsuse liikmeid langes hiljem NKVD kätte.

Mõnedel valitsuse liikmetel õnnestus hiljem siiski üle mere jõuda. "Vabariigi valitsus eksiilis sai alguse just sellest Otto Tiefi valitsuse jäänustest, mis Rootsis oma tegevust jätkasid," rääkis Toomas Kiho.

Eesti Vabariigi järjepidevuse seisukohast oli Otto Tiefi valitsuse loomine äärmiselt oluline. "Otto Tiefi valitsus näitas, et 1944. aastal oli Eestis riigimehi, kes seadsid Eesti riigi ja rahva oma isiklikest huvidest kõrgemale. Praegusel valitsusel on au jätkata seda tööd, mida valitsused enne okupatsiooni ellu viisid," ütles peaminister Taavi Rõivas.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: