Vene vaatleja: Šoti referendum ei vastanud nõuetele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Häältelugemine Šoti referendumil
Häältelugemine Šoti referendumil Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaalt tulnud valimisvaatleja andis teada, et tema hinnangul ei vastanud äsja läbi viidud Šotimaa iseseisvusreferendum rahvusvahelistele nõuetele.

Näiteks kurtsid vaatleja Igor Borissov ja tema kolm kolleegi, et häälte ülelugemine leidis aset liiga suurtes ruumides ning protseduuri osas oli tõsiseid vajakajäämisi, vahendab ajaleht The Guardian.

Borissovi sõnul oli ruum, kus ta neljapäeva õhtul häälte ülelugemist jälgis, lennujaama kõrval asunud "koopasarnane angaar", kus oli raske jälgida, mis on teoksil. "Angaar oli praktiliselt 100 korda 300 meetrit. Seal on lauad, millel on hunnikus paberid, kuid vaatlejad peavad seisma piirde taga. Isegi, kui sa tahad, on võimatu aru saada, mis toimub. Pole ka aru saada, kust tulevad kastid paberitega," rääkis Borissov.

Vene vaatleja lisas, et USA, Suurbritannia ja teised lääneriigid kritiseerivad pidevalt Kremlit Venemaa demokraatia väidetavate puuduste pärast, kuid antud juhul pole hoopis London ja Edinburgh täitnud õiguspärase referendumi läbiviimiseks vajalikke tingimusi.

Venemaal lootsid Kremli-meelsed aktivistid häälekalt Šotimaa iseseisvust. Šotimaa iseseisvumist toetavad avaldused ja sümboolika levisid eriti Vene sotsiaalmeedias.

Väidetavalt hinnati Kremlis, et Šotimaa iseseisvusmine annaks justkui õigustuse märtsis aset leidnud Krimmi annekteerimisele, millele eelnes palju kriitikat pälvinud nn referendum. Samuti loodeti Moskvas, et Šotimaa iseseisvumine nõrgestaks Suurbritanniat ning tooks uues lääneriigis võimule Kremlile meelepärase juhtkonna. Palju vastukaja on saanud ka Šoti esimese ministri Alex Salmondi märtsis antud intervjuu ajakirjale GQ, kus ta rääkis tunnustavalt Venemaa presidendist Vladimir Putinist.

Kremli propagandakanal RT teatas äsja samuti, et Šotimaa referendumi tulemused võivad olla võltsitud ning uudises imestati "Põhja-Koread meenutava" valimisaktiivsuse üle.

Šotimaa referendumi tulemust peavad võltsituks ka Kremli poolt toetatud Donetski ja Luganski mässulised.

Referendumi tulemuste kohaselt oli Šotimaa iseseisvuse vastaseid 55 protsenti ja pooldajaid 45 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: