Jõesaar: venekeelsel veebiajakirjandusel on oluline roll venekeelse elanikkonna informeerimisel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vene telekanali reporter valmistumas kajastama pronkssõduri teisaldamise aastapäeva.
Vene telekanali reporter valmistumas kajastama pronkssõduri teisaldamise aastapäeva. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Hiljuti avaldatud uuringust selgub, et inimese keeleruum ja meediatarbimine on otseselt seotud tema hoiakutega. See tuli selgelt välja, kui uuriti Eestis elavate venekeelsete inimeste arvamust näiteks selle kohta, kes on nende hinnangul süüdi Ukrainas Malaisia lennuki allatulistamises.

Uuringu üks eesmärk oli muu hulgas kaardistada, kuidas Ukraina sündmusi tõlgendatakse ning seetõttu pandi uuringusse küsimus: "Kes teie arvates on süüdi Malaisia reisilennuki õnnetuses?".

"Siit tuleb maailmapilt küllaltki drastiliselt välja," rääkis ERRi meediaanalüütikute juht Andres Jõesaar saates "Uudis+". Ligi 45 protsenti uuringus osalenutest ei osanud öelda, kes õnnetuses süüdi on. Nendel, kellel aga oli oma arvamus, oli see üheselt seotud keelega: venekeelsed vastajad on seisukohal, et süüdi on Ukraina (ning ka USA), eesti keelt kõnelevad vastajad leiavad, et süüdi on Venemaa või Ukraina separatistid.

Venekeelne Delfi ja Postimees vajavad ümberhindamist

Uuringust tuli aga välja teisigi fakte, mis meediauurijatele mõtteainet pakuvad. "See, et vene emakeelega inimesed jälgivad venekeelset televisiooni, on üsnagi levinud müüt," märkis Andres Jõesaar.

Ühest küljest on see tõsi, kuid uuring tõi välja, et venelaste meediatarbimise tüpoloogiad on mitmekesisemad kui eestlaste omad, selgitas Jõesaar. Eestlasi võib jagada meediatarbimisharjumuste alusel nelja rühma, venelasi aga viide. Peamine erinevus ilmneb veebimeedia tarbimises.

"Eestimaal elavate venekeelsete inimeste maailmapilti kujundavad (sama oluliselt kui Venemaa telekanalid) ka venekeelsed Eestis tehtud portaalid ehk Delfi ja Postimees," ütles Jõesaar.

See viitab Jõesaare sõnul asjaolule, et venekeelne elanikkond on tegelikult huvitatud kohalikus elus toimuvast. "Venekeelse Delfi ja Postimehe rolli tuleks seetõttu ümber hinnata," märkis Jõesaar ning lisas, et neil kanalitel on väga oluline roll venekeelse elanikkonna informeerimisel.

"Võib küsida, kas Delfi ja Postimees, eriti just Delfi, omavad sisu osas sarnaseid tunnuseid Venemaa telekanalitega," selgitas Jõesaar. Meediauurijate järgmine samm ongi välja selgitada, kas nende portaalide näol on tegemist kohaga, kust inimesed saavad kinnitust faktidele, mida nad kuulevad Vene telekanalitest ja mis ei pruugi vastata tegelikkusele, või vastupidi – nad saavad sealt teistsugust informatsiooni Vene telekanalite informatsiooni tasakaalustamiseks.

Vene meediaruum ja suhtlus sõpradega

72 protsenti vene keelt kõnelevatest inimestest märkis, et venekeelsed telekanalid on nende jaoks olulised päevakajalise info allikad. See ei peegelda Jõesaare hinnangul küll tegelikku vaatamist, kuid annab aimu sellest, millise kanali poole inimesed pöörduvad esimesena, et saada neile olulist infot. "Kriisiperioodidel on just televisioon, nii eesti- kui venekeelne, esimesel kohal," märkis Jõesaar.

Teine kõnekas fakt, mis uuringust välja tuli, peegeldas seda, et venekeelsed inimesed suhtlevad väga palju sõpradega. Asjaolu, et väga suur osa informatsioonist tuleb venekeelsest televisioonist ning infoväljas annavad tugevalt tooni sarnase meediatarbimisharjumusega venekeelsed sõbrad, kõneleb infovälja piiratusest. Samas aga oli selliseid vastanuid 27 protsenti, ülejäänud siiski vaatavad ka muid meediaväljaandeid peale Vene telekanalite, märkis Jõesaar.

"Me kujutame ette, et vene inimene on kinni ainult Vene telekanalites, aga tegelikult üle kahe kolmandiku ei vasta sellele tüübile," märkis Jõesaar.

Ka nende 27 protsendi hulgas on üle poole neid, kes kuulavad ERRi venekeelset raadioprogrammi Raadio 4. Paraku pole Raadio 4 suutnud köita kõige nooremat auditooriumi, kuid samas on nooremate tähelepanu saamiseks Jõesaare sõnul teised kanalid.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: