Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: Tallinnas tähistati vastupanuvõitluse päeva

{{1411379020000 | amCalendar}}
Foto: Foto: ERR

Tallinnas tähistati vastupanuvõitlemise päeva alates varasest hommikust. Pärjad ja lilled asetati Vabadussõja Võidusamba juurde ja metsakalmistule, Otto Tiefi hauale.

Täna hommikul kell 7.05 heiskas Pika Hermanni torni Eesti lipu Tallinna 21. Kooli liputoimkond. Pärast lipuheiskamist kohtusid õpilased riigikogu liikmetega. Lisaks kohtusid õpilased ka ühiskonnaõpetuse tunni raames vabadusvõitleja Vello Saloga.

Kell 9 asetati Vabadussõja võidusamba jalamile pärjad Eesti rahvalt. Sellele järgnes kell 10 akadeemiliste üliõpilasorganisatsioonide austusavaldus Otto Tiefi valitsuse liikmetele Tallinna Metsakalmistul, kus süüdati küünlad Tiefi valitsuse mälestusmärgi juures.

Vastupanuvõitluse päevaga meenutatakse Eesti valitsuse kukutamist 1944. aastal. Metsakalmistul on mälestusmärk nimeta haudadesse jäänud Tiefi valitsuse liikmetele ja kõrgematele riigiametnikele.

Otto Tiefi valitsuse rahaminister Hugo Pärtelpoja lapselaps Maren Ülevain meenutas "Aktuaalses kaameras", et perekond sai Hugo Pärtelpoja kannatustest Siberi vangilaagris aimu kirjade kaudu.

"Need on väga sünged. Seal ei ole midagi rõõmsat nendes. See kannatus oli ilmselt väga suur. Et sellest praegu üldse rääkida tohib on minu meelest ikka väga suur ime," rääkis Ülevain.

Hugo Pärtelpoeg suri vangilaagris ning on maetud Siberisse, ühishauda. Endel Inglisti õetütar Tõivi Vallmann nägi oma onu siis, kui oli ise veel laps. Endel Inglist oli Rahvuskomitee liiga ja Otto Tiefi valitsuse riigisekretäri asetäitja.

"Kui nad olid Läänemaal ja pidid Rootsi minema selle paadiga või mis neile järele ei tulnud. Onu Endel saadi vist üsna ruttu kinni. Võeti kinni ja igatahes oli ta vanglas ja ta lasti maha. Seda ma mäletan neist kaugetest juttudest," rääkis Tõivi Vallmann.

Õhtul kell 18.30 toimub akadeemiliste organisatsioonide rongkäik, mis päädib kõnekoosolekuga Vabaduse väljakul kell 19.

Lisaks toimub algusega kell 18 Haapsalu Toomkirikus riigivanemate mälestusteenistus.

22. septembrit peetakse riikliku tähtpäevana vastupanuvõitluse ja Otto Tiefi valitsuse päevana riigikogu otsusel seitsmendat aastat.

Tiefi valitsusest sai alguse Eesti Vabariigi valitsuse tegevus eksiilis, mis andis 1990. aastate alguses täiendava poliitilise ja õigusliku argumendi Eesti Vabariigi taastamiseks järjepidevuse alusel. Otto Tiefi valitsuse moodustamine on sümboolse tähtsusega samm Eesti iseseisvuspüüdluste ja võõra võimu vastu võitlemises.

Vastupanuvõitluse päeva tähistamisega teadvustatakse 22. septembril 1944. aastal Eesti Vabariigi seadusliku valitsuse kukutamist. Otto Tiefi valitsuse nimetas ametisse Eesti Vabariigi põhiseaduse kohaselt peaminister presidendi ülesannetes Jüri Uluots. Kuigi valitsus deklareeris neutraalsust Teises maailmasõjas, sai sinimustvalge Pika Hermanni tornis lehvida vaid mõne päeva.

Vastupanuvõitluse päevast on lähemalt on võimalik lugeda SIIT.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: