Ojuland "Pealtnägijale": võltsitud hääled sai Andrus Ansip ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Uue erakonna loonud Kristiina Ojuland ütles ETV saatele "Pealtnägija" antud intervjuus, et Reformierakonna sisevalimistel, mille tagajärjel tema parteist välja heideti, hääletati võltsitud häältega hoopis toonase partei esimehe Andrus Ansipi poolt. Täispikka intervjuud Kristina Ojulandiga saab näha vaid "Pealtnägija" kodulehel ja siin, ERR-i uudisteportaalis.

Kristiina Ojuland, me oleme riigikogu saalis, aga mitte seal, kuhu te tahaksite saada. Peate leppima hetkel selle rõdupositsiooniga, ehkki teil on alanud valimishooaeg ja te püüate saada alla saali.

Aga see on ka antud hetkel siiski väärikas positsioon, see on ju ajakirjanduse rõdu, aga see selleks. Tõesti, Rahva Ühtsuse Erakond on registreeritud ja meil on muidugi plaan valimistel osaleda.

Kuidas erakonnal läinud on? Ma vaatasin, et 500 liiget te saite kokku, aga väga palju üle 500 ikkagi ei ole tulnud, see on jäänud 500 juurde pidama. Kas inimeste värbamine tänava peal, tänapäeval on keeruline töö?

Me ei olegi inimesi tänavalt värvanud, seda kindlasti ei saa öelda. Ma arvan, et meie erakonnas on inimesed, kes on just sõprade kaudu järjest rohkem juurde tulnud ja me teame täpselt, kes on kelle erakonda toonud. Selles mõttes on meil päris turvaline seltskond.

Ehk see on nagu sõpruskond, nagu on teravhambad öelnud, ikkagi selline elustiilipartei?

Vaadake, see 500 inimest ei olegi üldse nii palju, kellega alustada nii suurt asja nagu oleme ette võtnud. Need inimesed peavad olema teada, need inimesed peavad olema usaldusväärsed ja ei saa lihtsalt nii, et sa hakkad tänavalt inimesi omale erakonda võtma. See ei ole tõsiseltvõetav asi.

/.../ Alates 4. septembrist, kui meid registreeriti, oleme alustanud üle-eestilist organisatsiooni loomist, sest üks asi on saada kokku need 500 inimest, aga veelgi suurem töö on organisatsiooni, erakonna üles ehitamine, piirkondade moodustamine.

Aastal 2005 ütles kaitsepolitseiamet, et on mingi nimekiri dokumentidest, mis välisministeeriumis on kadunud. See on kadunud teie töö ajal, mis on kadunud ministeeriumist üldiselt. Olete te aru saanud, mis paberid need olid, mis teil kaotsi läksid?

Kaotasid ära endised ministrid ja tänased suured võimukandjad ja mind pandi selle eest poliitiliselt vastutama. Mitte kuskil keegi ei rääkinud sellest, et mina ju ühtegi dokumenti ei kaotanud, mind lihtsalt pandi selle eest vastutama, aga see saladus on siiani üleval. Rahvas ei tea tegelikult.

Aga teie siis teate, kes need dokumendid ära kaotas?

Jah, mina tean.

Kes need dokumendid kaotas, mis dokumendid need olid üldse?

Võtame näiteks kas või president. Eelmised ministrid, ütleksin, et terve hulk eelmisi ministreid ja selle asja kurioosum oli see, et kapo avas tol hetkel uurimise, kui juba teatud inimeste suhtes oli kuritegu aegunud. Lihtsalt ei saanudki inimest vastutusele võtta.

Ehk tegelikult te ütlete, et teie poliitilise karjääri allakäigu algus oli sellel hetkel, kui Toomas Hendrik Ilves oli Eesti Vabariigi välisminister ja kaotas mingeid dokumente?

Mitte ainult tema. Ma veelkord rõhutan, et siin olid ka temale järgnevad või eelnevad ministrid dokumente kaotanud. Paraku ei ole nad selle eest vastutust kandnud.

Räägime nendest keerulistest päevadest 2005. aastal. Te pidite tegelikult ju tagasi astuma selle pärast, et erakonnas ei kaitstud teid enam, valitsusjuhil ei oleks olnud võimalik see soolo, mida ta tegi, kui oleks olnud Eestis endiselt Siim Kallas ehk n-ö Reformierakonna eelmine põlvkond?

Jah, täpselt nii tegelikult võib ka öelda. Iseenesest erakonnas, vähemalt valitsuse liikmed, kellel riigisaladuse luba oli, teadsid täpselt, kes neid dokumente kaotasid, aga paraku toonane peaminister Juhan Parts lihtsalt tuimalt tegi selle otsuse ja tookord Reformierakond kahjuks lõpuni mind ei kaitsnud ja ei sekkunud. Aga seal on kindlasti ka poliitilisi põhjuseid, sest kui te vaatate veel täpsemini, siis vahetult enne dokumendiskandaali puhkemist ma olin valitsuse kõige populaarsem minister ja mitte lihtsalt ühe-kahe protsendiga, vaid mäekõrguselt populaarsem.

Te olite teistel lihtsalt hambus?

Jah, see ei ole ka ilmselt esimene ega viimane kord poliitikas olles. Jah, nii on.

/.../ Ma tegelikult ei tahaks nendes vanades asjades väga palju sorida, pigem tahaks minna uute asjadega edasi ja teha Eestis asju paremini, kui neid täna suudetakse või tahetakse teha. Eriti valmistab mulle muret julgeoleku küsimus, mitte ainult selles kõige suuremas sõjalises mõttes, vaid laiemas sotsiaalses mõttes ka. Võtame näiteks kiirabi, mis on täiesti laiali lõhutud. Inimeste peal tehtavad eksperimendid, eriti Ida-Virumaal - seal vahetub kiirabisüsteem, hakkab tegutsema üks erafirma, kellel pole isegi baasi. Ma ei kujuta ette, kuidas Ida-Virumaa inimesed saavad kiirabiteenust, kus olemasolev baas on lõhutud, laiali saadetud, teda pole vaja enam.

Või võtame politsei. Täpselt samamoodi, see on ilmselgelt julgeolekuküsimus, kui politseid enam näha ei ole, kui politseinikud lihtsalt kontoritesse kokku koondatakse, aga tänaval politseid näha ei ole.

Kuidagi ei saa üle ega ümber piirisituatsioonist. Ma ei saa aru, ka kodanikuna, kes jälgib täna meediast tulevat infot. Kui ma ühest küljest loen, et aastaid on Euroopast meile antud raha selleks, et piiri korrastada, aga nüüd teatab rahandusminister, et siseminister pole isegi seda raha kasutanud või küsinud. Ja piir on võsas. Ei teagi, kus see piir läheb /.../ See on täiesti lubamatu olukord.

Veelgi enam, eelmine nädal oli minu jaoks šokeeriv, kui siin saalis tehti otsus Ida-Virumaale sisekaitseakadeemiat mitte viia. Kas teate, kui palju oli saalis inimesi 101 saadikust, kes seda otsust tegid? 41 inimest. Nad tegid sellise strateegilise otsuse, et sellist julgeolekuasutust sinna ei viida. Selle peale ma ütlen - miks peaks üldse olema riigikogus 101 liiget, miks ei võiks olla siin 71 liiget. See on ka kokkuhoiu küsimus või laristamise lõpetamise küsimus.

Tuleme korraks veel tagasi selle juurde, mis puudutab teie väga pikka karjääri Reformierakonnas. See oli tõesti uhke karjäär, väga kõrged kohad, vastutasite tervete piirkondade eest jne. Kas tõesti teil oli lõpuks toetus nii väike, et pidite neid hääli kuidagi kokku võltsima?

No räägime sellest võltsimisest või n-ö võltsimisest veelkord.

Ei olnud võltsimist tegelikult?

Ei. Ma lihtsalt võin siis öelda ka teile, kuigi seda uuriv ajakirjandus, nagu te olete, võiks uurida, et ma olen ise selle asjaga väga palju tegelenud ja tagantjärele võin öelda, et nende inimeste eest - kes iganes oli see hääletaja - hääletati Andrus Ansipi poolt. Tema sai need hääled.

Kust te seda teada saite?

Lihtsalt Reformierakonnas on sellised dokumendid olemas, kus on tabelites täpselt näha ristikesed, kes kellele on hääle andnud just juhatuse esimehe valimisel, erakonna esimehe valimisel.

Reformierakond ei pruugi seda ju niimoodi jätta, kui nad ütlevad, et neil ei ole neid dokumente ja näitavad, et Kristiina Ojuland praegu minule siin valetab.

Neil on need dokumendid olemas ja ka minul on need dokumendid olemas.

Ehk hääletati Andrus Ansipi poolt?

Jaa.

Teie rahade eest?

Ma veelkord tunnistan seda, et, olles olnud poliitikas nii palju aastaid, ma olin lihtsalt naiivne ja uskusin ja usaldasin oma arendusjuhti, kes oli Lääne-Virumaal toona tööl ja kellega meil oli tõesti aastaid hea koostöö. Ma arvan, et see oligi lihtsalt hea püünis minu välja viskamiseks, sest oli tõesti eeldada - ma ju usaldasin teda -, et ma tõenäoliselt nagunii oleks maksnud nende inimeste eest.

Mul häälteprobleemi ei olnud, nagu te mäletate, sain ma väga korraliku häältearvu ja need 30 mis iganes häält oleks võinud mulle teoreetiliselt tulla. Ma ei tea, kas need mulle tulid või mitte, sest seda see Reformierakonna sisemine jälgimissüsteem, hääletusjälgimissüsteem ei võimalda näha. Ma isegi ei tea, kas mina sain nende inimeste hääli või mitte.

Aga kust te teate siis, et need hääled Andrus Ansipile läksid?

Sest selle kohta on eraldi tabel.

Kes tema poolt hääletasid?

Just.

Selle jaoks peeti eraldi tabelit, et näha, et õiged inimesed...

... täpselt nii.

... hääletaksid Ansipi poolt? Uskumatult kõvad süüdistused erakonna aadressil praegu.

Kas teil on kõige selle juures, mida te olete nüüd avalikkuse ette toonud - me oleme teadnud, kui palju maksab kott, mis kauplusest see pärit on, kingad täpselt samamoodi, et teie endine abikaasa on töötanud teie nõunikuna jne -, on jäänud mingid lood ka rääkimata...

Ausalt, ma seda...

... mida ei ole osatud küsida?

... kotijuttu jälle ei tahaks ette võtta. Olgu, muud teemad, kõik need skandaalid-värgid, aga sellest kotiteemast ma parem ei räägi.

See on seljataga?

See on ka üks osa sellest samast häälteskandaalist. Vaadake, off the records, kui see...

Oota, see ei ole off the records, me ikkagi räägime kaamerasse.

Ei, /.../ ei räägi praegu kaamerasse, me ei tee, eksole, praegu saadet.

Ei, ikka saadet teeme praegu. Mis te tahtsite rääkida?

Kui see erakonna kongress Tartus lõppes, kui olid kõik tulemused teada, kes kui palju hääli sai, siis teel tagasi sõites ma vaatasin, et on suur uudis mingist kotist, mis mind lihtsalt naerma ajas. Siis juba poole tee peal helistas mulle Raimo ja ütles, et see on küll täiesti ebanormaalne asi, et nüüd hakkab küll midagi ilmselt juhtuma, et see on mingi väike sissejuhatus sulle. Ma tol hetkel isegi ei julgenud midagi arvata. Tulin täiesti rahulikult Lennart Meri konverentsile ja kui mõne päeva pärast see Ojulandi skandaal hakkas - parteist välja viskamine, süüdlase otsimine, häälepetturiks tunnistamine -, siis ma sain tõesti aru, et see kott oli kena sissejuhatus, sest seda kotti ma olin aastaid kandnud /.../ keegi ei näinud seda esimest korda.

Kuulge, ajakirjanik Dannar Leitmaa sai selle häälteotsimise loo eest isegi mingi preemia. Kui te ütlete täna, et seda kõike ei ole olnud ja erakond on selle lavastanud, kas Dannar peab selle preemia tagasi viima?

Ei, muidugi, neid hääli võltsiti, aga mina seda ei teinud, ma ei teinud seda.

Ma tulen korraks tagasi selle erakonna juurde, mille organisatsiooni te püüate luua. Kas teile ei tundu mõnikord, et teie aeg lihtsalt poliitikas on otsas? Euroopa Parlamendi valimised, kus te kogusite üksikkandidaadina 3000 häält, Silver Meikar 6000, Tanel Talve 10 000, Indrek Tarand 30, vist äkki isegi 40 00 häält. Ehk see lihtsalt oligi signaal? Te proovite teha Ühtset Eestit, aga siis selgub, et seda ei saa teha, teete natuke teistsugust erakonda. Äkki oleks lihtsalt mõistlik ära lõpetada ja teha midagi muud?

Jah, ei, poliitikas on ikka ju niimoodi, et on erinevad ajad, tõusud ja mõõnad.

Teil on praegu mõõn?

Ma arvan, et tulemus Euroopa Parlamendi valimistel näitas kõigepealt seda, et mul on Eestis kahtlemata 3000 fänni, kes igal juhul hääletavad mu poolt ja need inimesed võib-olla, kes oleks ka võinud minu poolt hääletada, olid juba ilmselt selle valiku jõudnud enne ära teha, sest minu valimiskampaania kestis ainult vaid mõne nädala ja oli väga lühiajaliselt ette kavandatud.

Tegelikult ma ju ikkagi nii kaua poliitikas olles ei ole nii naiivne, et ma oleks arvanud, et ma saan valituks. Küll aga jällegi oli see väga oluline uue erakonna jaoks, Rahva Ühtsuse Erakonna jaoks, et ma sain osaleda valimisdebattides, rääkida ka uuest loodavast erakonnast. Pigem see erakonna põhimõtete tutvustamine, aga samas enda poliitiliste nägemuste välja toomine, olgu see välispoliitikas või mujal, mis Euroopat puudutab. Euroopa on endiselt minu huviorbiidis, ka kui ma teen siin praegu erakonda, siis mind loomulikult erutab see, mis Euroopast tulevikus saab. See on mõistagi teine teema.

No aga, Kristiina Ojulandi n-ö karjääri tipphetk see kindlasti praegu ei ole, see on juba ammu möödas?

Elame, näeme. Ma kindlasti ei ole seda meelt, vastasel juhul ma ei istuks siin. Kui ma mõtleks, et nüüd on aeg pensionile minna, siis ma oleksin seda juba teinud. Jällegi, seda erakonda tegema hakates, kus ma selle julguse üldse sain? Ma tõesti käisin väga palju eelmise aasta sügisel mööda maad ringi, kohtusin inimestega ja nendega kohtumisest tuligi enesekindlus ja julgus, et seda uut erakonda on vaja teha, inimesed loodavad kellegi peale, et midagi muutub, et keegi julgeb midagi teisiti teha.

Ma hoian teie erakonnale pöialt, loodan, et organisatsioon tuleb tugev. Mitme häälega Kristiina Ojuland siia saali tuleva aasta kevadel jõuab?

No hääli me loeme 1. märtsi õhtul.

On, mida lugeda?

See oleneb kodanikest, see oleneb valijatest.

Aga mida teie sisetunne ütleb?

Ma arvan, et igasugused ennustused kohvipaksu pealt ei vii mitte kuhugi.

Kogemuste pealt, Kristiina, kas te pääsete sinna alla saali või ei pääse?

Me teeme kõik selleks, et tulla välja hea programmiga, mida on inimestel kindel tunne toetada.

Aga te ei julge öelda, et jah, ma saan tagasi vabariigi parlamenti?

Ma ei istuks ju siin teiega muidu, kui ma seda ei peaks silmas. Loomulikult me tahame parlamenti saada, kuid see, kas me saame, ei sõltu ainult minu tahtest. Ma olen kindel, et meie erakond teeb kõik selleks, et valijad koondada ja toetus saada, aga meie ju ei otsusta siin erakonnas ainuüksi ise.

Toimetaja: Merili NaelERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: