Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kataloonia president allkirjastas iseseisvusreferendumi korraldamise määruse

{{1411812773000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Kataloonia president Artur Mas allkirjastas määruse, mis näeb ette Kataloonia iseseisvuse üle otsustamiseks referendumi korraldamist.

Mas soovib referendumi korraldada 9. novembril, vahendasid BBC ja "Aktuaalne kaamera".

Juba varem kiitis nõuandva referendumi korraldamise heaks Kataloonia omavalitsusparlament ja enamik Kataloonia parteidest oli sellega samuti nõus. Ainsana oli siis ja on praegugi vastu konservatiivne Kataloonia Rahvapartei, mis on praegu Hispaanias võimul oleva Hispaania Rahvapartei Kataloonia haru.

"Hispaania riikliku suveräänsuse tuleviku peab otsustama kogu Hispaania rahvas, mitte Artur Mas selle ebaseadusliku määruse allkirjastamisega," ütles Kataloonia Rahvapartei esimees Alicia Sanchez Camacho.

Artur Masi sõnul pole ta teinud midagi ebaseaduslikku.

"Nagu kõigil maailma rahvastel, on ka katalaanidel õigus otsustada oma poliitilise tuleviku üle," kinnitas ta.

Hispaania president Mariano Rajoy sõnul blokeerib ta referendumi korraldamise. Nii Rajoy kui Hispaania valitsus on seisukohal, et referendum on seadusevastane. Hispaania valitsus koguneb juhtunuga seoses esmaspäeval erakorralisele nõupidamisele. Tõenäoliselt viib keskvalitsus asja põhiseaduskohtusse.

"Me kahetseme sügavalt ja peame veaks Kataloonia omavalitsuse presidendi otsust. See lõhestab Kataloonia ühiskonda, eraldab katalaane, eemaldab neid Euroopast ja aja nõuetest," sõnas Hispaania asepeaminister Soraya Saenz de Santamaria.

Kataloonia poliitikaekspertide hinnangul korraldab piirkond ilmselt erakorralised parlamendivalimised, kui keskvõim referendumit korraldada ei lase. Sel juhul on omavalitsusparlamendi valimised sisuliselt ikkagi iseseisvushääletus.

Vaatlejate sõnul tugevnes katalaanide tahe iseseisvuda pärast majanduskriisi, sest paljud inimesed leidsid, et jõuka Kataloonia raha kasutatakse vaesemate Hispaania piirkondade toetamiseks.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: