Aktuaalne kaamera 28. septembril 1994 ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Parvlaeva Estonia huku päeval eetris olnud "Aktuaalne kaamera" tõi vaatajateni pääsenute nimekirja, kuid mõistetavalt püüti leida ka võimalikke põhjusi, mis traagilise sündmuseni viisid.

Saates kirjeldab meeskonnaliige Henrik Sillaste, kuidas laeva vööri filminud kaamerapildist oli näha, vesi tungib laeva vööri. "Läbi selle aparelli ukse, mis seal seespool on, tuli vett sisse väga kõvasti ja väga kõvasti."

Välistatakse võimalus, nagu oleks võinud mõni laeval olnud auto võinud aluse kerre augu rammida, sest selleks oli autode mass võrreldes laeva omaga liiga väike.

Ime, et niigi palju inimesi päästeti

"Ega mul eriti kerge rääkida ei ole, sest see katastroof on tõesti niivõrd suur, et siin on raske seda sõnadega iseloomustada," rääkis toonane peaminister Mart Laar 1994. aasta 28. septembril "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Sel päeval Helsingis toimunud Soome, Rootsi ja Eesti peaministrite kohtumisel tõdeti, et Soome päästjad on teinud kõik endast oleneva ning et riikide vaheline koostöö on sujunud üsna hästi. "Võib pigem pidada imeks seda, et nii palju inimesi on päästetud," nentis Laar.

Juba samal kohtumisel arutati võimalust luua õnnetuse asjaolude ja põhjuste uurimiseks komisjon, mille juhtimine anti Eestile. Lisaks tegi Rootsi ettepaneku kutsuda kokku nõupidamine arutamaks meresõiduturvalisusega Läänemerel.

Lisaks käisid peaministrid Turu haiglas vaatamas parvlaevalt pääsenuid, kelle hulgas oli ka 20 eestlast.

Vastuolulised arvud

Saates öeldakse Soome rannavalve andmetele tuginedes, et laeval oli 964 inimest, kellest 28. septembri õhtuks oli endiselt kadunud 796. Samuti märgitakse, et päästetud on 126 inimest ja veest on välja toodud 42 surnukeha. Hiljem on siiski täpsustatud, et laeva pardal oli 989 inimest, kellest 137 pääses.

Reisi check in'i läbis 679 inimest, lisaks oli tolle päeva andmete kohaselt laevas 162 meeskonnaliiget ja 28 varieteetantsijat. See teeb kokku 869 inimest ehk laeva reisijate ja meeskonna nimistu ning Soome rannavalve andmete vahel on teatav erinevus.

Pimeduse saabudes päästetööd katkestatakse. Sama päeva õhtuks on rannavalveeksperdid jõudnud tõdemusele, et edasised päästetööd on lootusetud. Päästetute nimekirjad on 28. septembri õhtul veel täpsustamisel ning andmed võivad muutuda, kuna palju inimesi on haiglates kriitilises seisundis.

"Aktuaalses kaameras" loetakse ette Eestist pärit päästetute nimekiri.

 

Kuigi uudistesaates oli peateemaks parvlaeva Estonia hukk, oli selles ka muid teemasid. Paraku ei ole tolle kuupäeva "Aktuaalne kaamera" täispikk saade säilinud.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: