Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

SMIT-i audit ei tuvastanud nuhkvara kasutamist

Autor/allikas: PA Wire/Scanpix

Audit ei suutnud leida kinnitust väidetele, et siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuses (SMIT) kuritarvitatakse nuhkvara.

Kahtlus toodi avalikkuse ette augusti lõpus, kui Eesti Päevaleht kirjutas SMIT-i endise töötaja väidetele tuginedes, et arenduskeskuses kuritarvitatakse nuhkvara ja et näiteks operatiiv- raadioside võrgul on olemas ka tagauks.

Veel väitis töötaja, et SMIT-i juhtkond kasutab oma personali kohta info kogumiseks muu hulgas ka FinSpy nuhkvara.

Seepeale andis siseminister Hanno Pevkur korralduse viia läbi erakorraline audit. See tehti koostöös riigi infosüsteemide ameti, politsei- ja piirivalveameti ning kaitsepolitseiameti ekspertidega.

Siseministeerium teatas täna, et auditi käigus ei tuvastanud auditeerijad ei nuhktarkvara kasutamist ega niinimetatud tagauksi operatiivraadiosides. Samuti tõdes audit, et SMITis kasutatav tehnoloogia on kaasaegne, samas on vahendite kasutamist võimalik parandada.

„Auditi tulemuste põhjal saame öelda, et meedias ilmunud anonüümsed väited kinnitust ei leidnud. Ekspertide hinnang tõi välja küll kitsaskohti senises töökorralduses, kuid samas andis ka kindluse, et SMIT-is on alates juhtkonna vahetumisest ellu viidud muudatused ja edaspidi tehtavad sammud õigel teel,“ ütles siseministeeriumi varade asekantsler Riho Kuppart.

Auditi läbi viinud eksperdid ei tuvastanud SMIT-is nuhkvara kasutamist. Nende hinnangul ei tee SMIT oma töötajate suhtes ülemääraseid seiretegevusi, vaid tulenevalt ligipääsu ulatusest konfidentsiaalsetele andmetele peaks töötajate tegevuse seiret hoopis tõhustama.
Kiiruskaamerate andmekogu haldamisel eksperdid manipulatsioone ei tuvastatud. Samuti ei leidnud kinnitust ajalehes esitatud anonüümne väide operatiivraadioside võrgu niinimetatud tagauksest.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: