X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võrus avati raske puudega laste hoiukodu

Kagu-Eestis elavate raske puudega laste vanemad saavad tänu Võrus vastavatud hoiukodu teenusele võtta puhkust lapse igapäevasest hooldusest.

Võru Järve kooli juures avatud esimesed kolm hoiukodu kohta peaksid olema alles alguseks, kuna vajadus erivajadustega laste hoidmiseks on tunduvalt suurem. Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi algatuse eesmärgiks on näidata suunda riigi poolt rahastatavate teenuste arendamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tatjana Panitškina on pidanud üle üheteistkümne aasta hooldama sünnitrauma tagajärjel ajukahjustuse saanud poega Erikut. Sisuliselt ei suuda Erik teha iseseisvalt ühtegi liigutust ning emal tuleb ka kasvavat poega pidevalt tõsta.

"Kaalu poolest on ta äkki 27 kilo, võib-olla juba rohkem veidi. Ma ei ole teda kaalunud, sest ei taha hirmutada ennast numbritega," ütles Tatjana Panitškina.

Kui Eriku eakaaslased õpivad juba põhikooli teises astmes, siis tema igapäev möödub imikukärule sarnases kärus. Nii pole lapsevanematel tema sünnist saadik olnud praktiliselt ühtegi vaba hetke.

"Varem ei tulnud kõne allagi see, et saaks tulla spaasse või kusagile terve perega, sest keegi pidi alati jääma Erikut valvama või hooldama," rääkis Panitškina.

Täna avatud hoiukodu teenus annab võimaluse jätta Eriku-taolist erivajadusega last mõneks ajaks teiste hooldada. Siin on temaga tegelemas ka pedagoogid, et ratastooli aheldatud laps ei elaks juurvilja elu.

"Kas või seda, et ta tunneks huvi, kust helid tulevad, ja seda hääletekitajat leiaks üles - selliseid asju. Et ta oleks aktiivne kuulaja, mitte ei oleks passiivne," ütles Võru Järve kooli muusikaõpetaja Helle Reiljan.

Eriku moodi on veel viis last, kellest kaks liiguvad vaid toolis. Kokku õpib Võru erivajadustega laste Järve koolis ligi kolmkümmend õpilast. Ja pealtnäha on need täiesti tavalised lapsed oma rõõmude ja koerustega, kellest mõned vajavad lihtsalt rohkem tähelepanu.

"Kolm kohta on praegu hea stardipositsioon ja ma ei paneks ülemist piiri, kui palju neid kohti tulevikus vaja läheb," ütles TÜ kliinikumi lastefondi tegevjuht Sandra Liiv.

"Kindlasti on ka väljastpoolt koolieelseid, lapsi vaja võtta teenusele. Täna me suudame tagada selle ainult kooli õpilastele," nentis Võru Järve kooli direktor Reet Kangro.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: