Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Spetsialist: laste vaimse tervise kabinetid võiksid parandada õpitulemusi ja vähendada väljalangevust

Foto: ERR

Valgas, Võrus, Põlvas, Narvas ja Kohtla-Järvel avatakse laste ja noorte vaimse tervise kabinetid. Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinbergi sõnul on kabinettide eesmärgiks eelkõige saavutada laste ja perede heaolu.

Samas tunnistas ta, et sellist abstraktset eesmärki on inimestel raske mõõta ja mõista. "Kui me tahame väga mõõdetavaid tulemusi, siis võiks väheneda koolist väljalangemine ja õpitulemused paraneda. Tegelikult ka see, et emad isad saavad tööl käia, mitte nad ei pea jooksma oma lapse järgi erinevates kohtades, kuhu nad on ära jooksnud. See on sotsiaalse turvalisuse tagamine, et me aitame inimestel vaimse tervise probleeme lahendada - kõik saavad õppida ja vanemad tööd teha," rääkis ta "Terevisioonis".

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise programmi juht Elis Haan tõi välja, et kui vaadata statistikat, siis on käitumishäiretega inimeste osakaal tõusnud. Arenguhäirete osakaal laste hulgas on samuti trendis ja kui vaadata tervise arengu instituudi uuringuid, siis me näeme, et uute haigusjuhtumite arv viimase kolme-nelja aasta jooksul on kasvanud," jätkas ta.

Kleinbergi hinnangul tuleneb juhtumite sagenemine eelkõige inimeste suuremast teadlikkusest.

"Ma arvan, et probleemide hulk ei ole küll epideemiliselt tõusnud, aga ühiskond on edasi arenenud. Arstid on õppinud asju rohkem juurde ning eelkõige inimeste, lapsevanemate teadlikkus on teinud hüppelise tõusu. Inimesed julgevad abi küsida ja see on ääretult positiivne," rääkis ta.

Kui Kleinbergilt küsiti, milliste probleemidega võiksid lapsevanemad vaimse tervise kabineti spetsialistide poole pöörduda, tõi ta välja, et laste vaimse tervise probleemid avalduvad väga tihti nende käitumises ja lapsevanemad pöörduvad tavaliselt siis, kui lapse käitumine on häiritud.

"Vähem märgatakse seda kui ta on kurb ja endassesulgunud, mille tõttu võiks tegelikult täpselt samamoodi pöörduda. Õpiraskused on klassika, millega pöördutakse, aga eelkõige tulevad vanemad siis, kui lapsed ei kuula sõna, ei lähe magama, ei saa sõpradega hakkama ja jätavad näiteks oma huvisid väga kummaliselt ja ootamatult järele," rääkis ta.

Kleinbergi sõnul tasub puberteedieas lapse puhul pöörduda spetsialistide poole siis, kui puberteetiga kaasnevad intsidendid muutuvad pere jaoks raskesti väljakannatatavaks.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: