Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õiguskantsler ei pea avalikus kohas alkoholi tarbimisele hinnangu andmist vajalikuks

Indrek Teder.
Indrek Teder. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Õiguskantsler Indrek Teder ei hinda Elvas ja Tallinnas kehtivate alkoholi avalikus kohas tarbimise piirangute põhiseaduspärasust ja tõdes, et avalikus kohas alkoholi tarbimise reguleerimine on seadusandja pädevuses.

Õiguskantsler Teder ei pea alkoholi tarbimise piirangute seaduslikkuse hindamist asjakohaseks, kuna justiitsministeerium on saatnud praeguseks kooskõlastusele korrakaitseseaduse eelnõu, mis riigikogus vastuvõtmise järel tänast olukorda muudab, ütles õiguskantselri pressiesindaja Mari-Liis Sesmin ERR-i uudisteportaalile.

„Justiitsministeerium valmistas ette eelnõu, millega keelatakse avalikus kohas alkoholi tarbimine ning antakse omavalitsustele võimalus täpsustada kohad ja üritused, kus see oleks lubatud. Kuna määruste aluseks olevat seadust plaanitakse muuta, ei pea ma selles küsimuses sisulise menetluse alustamist otstarbekaks,“ märkis Teder.

Õiguskantsler rõhutas, et alkoholipoliitika kujundamisel on seadusandjal lai mänguruum ning nii avalikus kohas alkoholi tarbimise lubamine ja ka keelamine on põhiseadusest lähtuvalt võimalikud, kuid nende vahel sobiva tasakaalu leidmine on seadusandja pädevuses.

Lisaks arvestades omavalitsuse õigusaktide iseloomu, kahtleb õiguskantsler, et kas tal on üleüldise järelevalve raames võimalik neid akte hinnata, kuna õiguskantsleri pädevuses on õigustloovate aktide järelevalve, kuid on võimalik, et viidatud määruste näol on tegemist üldkorraldustega.

Tartu maavanem Reno Laidre palus õiguskantsleril hinnata, kas Elva linna määrus, mis kehtestab alkoholi tarbimise lauskeelu Elvas, on kooskõlas korrakaitseseadusega.

Harju maavanem Ülle Rajasalu palus kontrollida, kas määrus, mis reguleerib alkoholi tarvitamist Tallinna avalikus linnaruumis, vastab korrakaitseseaduse regulatsioonile.

Korrakaitseseaduse järgi on kohalikul omavalitsusel õigus määrata oma territooriumil kindlaks lastele suunatud või tervise edendamiseks mõeldud muud kohad, kus alkoholi tarbimine loetakse teisi isikuid häirivaks.

Elva linn keelas alkoholi tarbimise kogu linna avalikus ruumis. Tallinnas on alkoholi tarvitamine avalikus kohas lubatud vaid teatud piirkondades Toompeal ja Kadriorus, ülejäänud linnas peetakse seda häirivaks ning keelatuks.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: