Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Organisatsioonid: kooseluseadus kaitseb laste õigusi

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti Inimõiguste Keskus ja lastekaitse liit leiavad, et kooseluseaduse eelnõus on laste õigused kaitstud.

Eesti Inimõiguste Keskuse võrdse kohtlemise programmi juhi Marianne Meiorgi sõnul võib esmase analüüsi põhjal väita, et laste õigused on kooseluseaduses kaitstud.

"Kooseluseaduse eelnõu kaitseb laste õigusi. See võimaldab lapsel ja teda ka tegelikult kasvataval täisealisel isikul luua kindla sideme, mis paneb mõlemale vanemale lapse suhtes võrdse ülalpidamis- ja hoolsuskohustuse ning annab võrdse suhtlusõiguse. Seda võimaldab eelnõus ära toodud õigus lapsendada oma elukaaslase laps," ütles Meiorg ERR-i uudisteportaalile.

Mis puudutab olukorda, kus elukaaslase last ei lapsendata, siis selles osas tuleb Meiorgi sõnul eeldada, et kumbki elukaaslane on teinud vastava otsuse ning mõlemale elukaaslasele ei soovitagi või ei saadagi mingil põhjusel lapse suhtes kohustusi ja õigusi anda.

"Sellisel juhul ei saa kohustada lapse vanema elukaaslast seda last ülal pidama, täpselt nagu ka praeguse perekonnaseaduse kohaselt erisooliste paaride osas. Kooseluseadusega ei ole mõistlik ja ka soovitatav panna elukaaslastele rohkem õigusi ja kohustusi kui perekonnaseadusega," leidis Meiorg.

Meiorg tõdes, et kooseluseaduse eelnõu ei sisalda otsesõnalist viidet lapse huvidele, ent samas on lapse huvidest lähtumise printsiip tugevalt kaitstud perekonnaseaduses. "Sellele seadusele on viidatud kõikides kooseluseaduse eelnõu sätetes, mis puudutavad lapsi".

Meiorg lisas, et inimõiguste keskus teeb ka kindlasti ettepaneku ka kooseluseadusesse sisse panna otsesõnaline lapse huvidest lähtumise põhimõte, et olukord oleks võimalikult selge.

Meiorg viitas veel, et enamik erinevates maailma riikides tehtud teadusuuringutest on näidanud, et lastel, kes kasvavad samast soost vanematega peres, ei ole koolis rohkem probleeme kui erisooliste vanematega peres kasvavatel lastel. "Samuti ei ole erinevusi kognitiivsete või füüsiliste võimete osas, neil pole madalam enesehinnang ega rohkem psüühilisi probleeme kui erisooliste vanemate peres kasvaval lapsel."

Lastekaitse liit: samasoolistes peredes kasvavad lapsed vajavad rohkem kaitset

Samal seisukohal Marianne Meiorgiga on ka lastekaitse liit, mille juht Martin Medar ütles ERR-i uudisteportaalile, et laste õiguse riivet ei ole ning ei rikuta lapse õigusi. "Laste õiguse riivet ei ole. Kooseluseaduse vastuvõtmisega ei rikuta lapse õigusi," ütles ta.

"MTÜ Lastekaitse Liit kohus on pöörata tähelepanu samasooperede lastele võrdselt mis tahes teises peremudelis kasvavate lastega. Kahjuks vajavad need lapsed teistest isegi rohkem kaitset, kuivõrd ühiskonna täiskasvanud liikmete seisukoht nende laste vanemate suhtes on kahetine," rääkis Medar.

See võib tema sõnul tingida ohu, et vähem teadikud ja sallivad inimesed võivad käsitleda neid peresid ja nende lapsi sildistavalt või tõrjuvalt. "Seetõttu kahaneb lapse heaolu ja on ohus tema turvatunne."

Medar lubas, et lastekaitse liit panustab sellesse, et nende laste suhtes rakenduks võrdse kohtlemise põhimõte ja et nende laste heaolu oleks tagatud.

"Traditsioonilise peremudeli kõrval on aastaid eksisteerinud ka vaegpered, kärgpered, kasupered, pered, kus lapsi kasvatavad vanavanemad, SOS-pered ja kaugvanemate pered. Fakt on ka samasooperede olemasolu. Ühiskonna prioriteet peab olema tagada niisuguses peres kasvava lapse heaolu, turvatunne ja tulevikuoptimism," leidis Medar.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: