Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raport: Eestis võib olla rohkem HI-viirusesse nakatunuid kui seni arvati

HIV kiirtest, kus veri lisatakse testlahusesse.
HIV kiirtest, kus veri lisatakse testlahusesse. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eestis oli 2013. aasta lõpuks diagnoositud HI-viirus 8702 inimesel ning arvati, et ligikaudu 1000 on nakatunuid, kel pole viirust veel diagnoositud. Täna avaldatud Maailma terviseorganisatsiooni raportist selgub, et Eestis võib elada ligikaudu 5500 HI-viirusesse nakatunut, kes pole sellest teadlikud.

Täna avaldatud raportis märgitakse, et HIV-i võib Eestis pidada epideemiliseks just teatud riskirühmade – süstivate narkomaanide ning nende seksuaalpartnerite, seksitöötajate ja homoseksuaalsete meeste hulgas. Kui näiteks rasedaid, organidoonoreid, riskirühmadega töötavaid inimesi, endisi süstivaid narkomaane ning seksitöötajate ja teiste riskirühmade seksuaalpartnereid testitakse, siis riskirühmadeni on väga raske jõuda, tõdetakse raportis. Just nendega soovitatakse kõige rohkem tööd teha.

Õnneks on ennetustöö, näiteks süstalde jagamine ning anonüümsete testimiskeskuste avamine, aidanud kaasa HIV leviku takistamisele süstivate narkomaanide hulgas. See peegeldub iseäranis Narva ja Ida-Virumaa statistikas.

Samas aga nenditakse, et järjest enam diagnoositakse uusi HIV-juhtumeid 30. eluaastates vene keelt kõnelevate meeste hulgas. Enamasti on tegu sotsiaalselt vähekindlustatud pikaajaliste süstivate narkomaanidega. Selle riskirühma puhul on negatiivne asjaolu, et enamasti ei jõua nendeni ennetustöö, nad ei käi arstlikus kontrollis, nad ei satu kohustuslikku HIV-testimise rühma ega saa vajadusel ka ennetavaid antiretroviirusravimeid.

Raportis tuuakse välja ka asjaolu, et Eestis võib elada 5500 inimest, kes ei tea, et nad on HIV-positiivsed. Kui seni arvati riskianalüüside ja statistika põhjal, et Eestis võib elada umbes 9000-10 000 HIV-sse nakatunut, siis selle raporti kohaselt võib HIV-positiivseid olla kokku 13 500.

Esimest korda diagnoositi Eestis HI-viirust 1988. aastal. Kuni 1999. aastani oli Eestis 96 HIV-positiivset. 2000. aastast hakkas aga HI-viirus plahvatuslikult levima – tol aastal registreeriti 390 uut haigestumisjuhtu, 2001. aastal aga juba 1474.

Praeguseks on registreeritud 8702 HIV-positiivset, neist 5866 on mehed ja 2836 naised. Kuigi viimasel kümnendil näitas HI-viiruse diagnooside arv suhtarvuna näidanud langustrendi, siis viimastel aastatel on see taas tõusma hakanud. Näiteks 2011. aastal diagnoositi 28 ja 2012. aastal 24 juhtumit 100 000 elaniku kohta.

Kaks kolmandikku HIV-positiivsetest on mehed. Eriti palju diagnoositi HIV-d meeste hulgas just 2000. ja 2001. aastal, kuid viimastel aastatel on jõudsalt hakanud kasvama ka HIV-sse nakatunud naiste hulk. Eelmise aasta statistika näitas, et kõige enam diagnoositakse uusi nakatumisjuhte üle 30-aastaste naiste hulgas.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: