Rõivas: kooseluseadus muudab Eesti ühiskonda tervemaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas ütles, et kuigi osale ühiskonnast on kooseluseadus vastumeelne, tuleb poliitikutel vähemuste õigusi kaitsta ning muuta ühiskonda tervemaks ja tolerantsemaks.

Tänasel valitsuse pressikonverentsil viidati sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks korraldatavale meeleavaldusele 5. oktoobril Toompeal ning sooviti valitsusjuhi hinnangut, millised poliitilised tagajärjed võivad olla kooseluseaduse heakskiitmisel enne valimisi.

Peaminister rõhutas oma vastuses, et Eesti on riik, kus kindlasti on igaühel õigus oma arvamus välja öelda.

"Ka meeleavaldus on oma arvamuse väljaütlemise koht. Samas ma siiski kutsuks kõiki inimesi, kes kaaluvad sel meeleavaldusel osalema, üles mõtlema, kas tahame Eestit, mis on rohkem üksteise vihkamisele suunatud, või tahame Eestit, mis on üksteise aktsepteerimisele ja tolerantsile suunatud. See on see veelahe, mis on vaja ületada," lausus Rõivas.

Valitsusjuht ja Reformierakonna esimees ei nõustunud viitega, et seda seadust üritatakse läbi suruda. Ta märkis, et parlamendis toimub arutelu ja kõikidel erakondadel ning riigikogu liikmetel on küllap praeguseks kujunenud seisukohad, kas olla seaduse suhtes toetav või vastu.

"Mina arvan, et Eesti ühiskond võiks olla tolerantne, arvestada sellega, et me ei ole kõik ühtemoodi. Me võiks seda erinevust pigem rikkuseks pidada," lausus Rõivas.

Pressikonverentsil tõstatati ajakirjanike poolt ka võrdlus, et kui korrakaitseseadust mindi rahva vastuseisu tõttu muutma, siis kuidas erineb see kooseluseadusest.

Selle peale reageeris SDE esimees ja kaitseminister Sven Mikser, kes selgitas, et demokraatlikes riikides on laialt levinud hea põhimõte, et vähemuste õigustega seotud küsimusi ei lahendata rahvahääletusel.

"Kindlasti on ühiskonnal teatud tabud, teatud traditsioonid ja kinnistunud väärtushinnangud, aga sellises põhimõttelises küsimuses peaksid parlamendisaadikud kuulama oma südametunnistuse häält," rääkis Mikser.

Sotsiaaldemokraatide juht lisas, et kui tema oleks parlamendi liige, siis hääletaks ta oma südametunnistusest, väärtushinnangutest ja tõekspidamistest lähtudes selle eelnõu poolt.

"See on eelnõu, mis minu hinnangul lahendab teatud vähemuse reaalses elus eksisteerivaid probleeme, kitsendamata või piiramata samas kellegi teise õigusi," rõhutas Mikser.

"Küsimus on selles, kui kõrgeks väärtuseks peame ühiskonnas sallivust, tolerantsust. Ma isiklikult arvan, et selle seaduseelnõu mahahääletamine oleks Eesti ühiskonnale tagasilöök. Seda seisukohta väljendas riigikogu avaistungil ka president," lisas ta.

Peaminister Taavi Rõivas lisas veel, et talle on meeltmööda Eesti ühiskond, kus on vägagi aktsepteeritud arvamuste paljusus.

"Täiesti normaalne on ka see, et kõikides küsimustes ei ole kõikidel parlamendiotsustel 90protsendilist ja võib-olla isegi 70protsendilist rahva toetust," märkis ta.

"Antud juhul on tegemist ühe eelnõuga, mis väga paljude inimeste jaoks on täiesti neutraalse mõjuga, sest see nende enda õigusi või elu kuidagi ei mõjuta. Samas on üks osa Eesti ühiskonnast, kes seda väga soovib ja kelle elu muudab see nende enda hinnangul paremaks," selgitas Rõivas.

Valitsusjuht sõnas, et lisaks populaarsete otsuste tegemisele on poliitikutel aeg-ajalt kohustus teha otsuseid, mis ei ole esmapilgul kohe populaarsed, aga mis tegelikult muudavad ühiskonda tervemaks.

"Suurema sallivuse suunas Eesti ühiskonna suunamine on minu hinnangul õige tee. Ka mina hääletaksin selle eelnõu poolt, kui ma oleks täna riigikogu liige," ütles Rõivas.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: