X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Annika Uudelepp: märtsivalimiste märksõna on muutused

Annika Uudelepp on poliitikauuringute keskuse Praxis juhatuse esimees.
Annika Uudelepp on poliitikauuringute keskuse Praxis juhatuse esimees. Autor/allikas: Erakogu

Märtsivalimisteks valmistumine on järjest rohkem avalikult kuulda ja näha. Iga nädal toob kaasa uudiseid uute ja tuntud inimeste lisandumisest parteide ridadesse. Erakonnad testivad avalikkuses oma ideede kandepinda ja tõsiseltvõetavust. Paistab, et mitu suuremat erakonda mängib seekord muutuste, mitte stabiilsuse kaardile. Küllap tajutakse, et valija ootab värskust ja uut energiat.

Üks teema, mille poolest eelolevad riigikogu valimised üsna tuntavalt eristuvad paljudest varasematest, on tõsine mõttetöö selle üle, keda panna esinumbriks. Siingi otsitakse silmapaistvat pööret või vähemasti tajutavat värskendust. Reformierakond tegi oma lükked kevadel ära, tuues muutuste hõngu looma uue peaministri Taavi Rõivase, kes peagi valiti ka erakonna esimeheks. Neil on seega esinumbri küsimus päevakorrast maas, kuid seda ei saa kõigi teiste suuremate erakondade kohta veel öelda.

Kui aastaid on olnud teada-tuntud praktika, et peaministrikandidaat on ametisolev erakonna esimees, siis seekord toob sellesse tavasse pöörde vähemalt üks erakond. IRLi esimees Urmas Reinsalu teatas hiljuti, et tema näeb enda asemel peaministrikandidaadina endist peaministrit ja ministrit Juhan Partsi. Ta põhjendas oma ettepanekut sellega, et Eesti vajab muutusi ja Parts on tema arvates õige inimene vajalikke otsuseid tegema ja ellu viima. Kõik käis sujuvalt ja vähem kui nädala pärast kinnitaski erakonna volikogu Partsi IRL-i peaministrikandidaadiks.

Eile kuulsime Keskerakonna juhatuse liikme Jüri Ratase arvamust, et Keskerakonna peaministrikandidaat võiks seekord olla pikalt Riigikogus fraktsiooni juhtinud Kadri Simson, mitte erakonna esimees Edgar Savisaar. Oma mõtet põhjendas ta sõnadega: Kadri tooks peaministrina Eesti poliitikasse värskust, uut energiat ja inimlikku lähenemist ning märkis, et on aeg valida peaministri ametisse naine.

Sellele reageeris kiiresti teine juhatuse liige Priit Toobal öeldes, et Keskerakonna tava kohaselt on peaministrikandidaadiks erakonna esimees ja selle teemaga pole vaja kiirustada. Täna hommikul teatasid Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimehed Mailis Reps ja Valeri Korb, et nad toetavad Simsonit erakonna peaministrikandidaadina. Neist reaktsioonidest kumavad pikka aega näha olnud sisemised vastuolud Keskerakonnas.

Loogiline, et nii Ratase kui nii mõnegi teise Keskerakonna juhtpoliitiku arvates on vaja muutust. Küllap on selle ettepaneku taga muu hulgas ka teadmine, et mitu teist erakonda on otsesõnu välistanud koostöö Edgar Savisaarega, jättes seejuures koostööukse paokile mõne teise inimese puhul. Praeguseks on Keskerakond olnud riigikogus opositsioonis 7,5 aastat järjest ja sel sajandil on nad Toompeal võimul olnud kokku pisut üle kolme aasta. Praegustest parlamendierakondadest on just Keskerakonnal kõige vähem võimulolekuaastaid ehk seda aega, mil nad oma valimislubadusi on saanud ellu viia.

Võrdluseks – sotsid (ja nende eelkäijad Mõõdukad) on sel sajandil olnud riigis võimul praeguseks 5,5 aastat. IRL seevastu (kui arvesse võtta nii varasem Isamaaliit kui ka Res Publica) on võimul olnud kaks korda kauem ehk pisut üle 11 aasta. Kogu aja alates aastatuhandevahetusest on võimul olnud Reformierakond, sellest peaministriparteina peaaegu 11 aastat.

Sotside poolt pole peaministrikandidaadi teemal miskit kuulda olnud, võib arvata ja eeldada, et Mikser erakonna esimehena on ka peaministrikandidaat. See märgiks muuhulgas sotside lootust, et neli aastat tagasi ette võetud värskenduskuur mõjub siiani. Mäletame ju, kuidas enne eelmisi parlamendivalimisi üsna viimasel hetkel esimeest vahetati ja tänu sellele saadi endalegi ootamatult hea tulemus.

Värskus esinumbrites ja kandidaatides on siiski vaid mündi esikülg. Päriselus on müntidel ka tagakülg, kust näeme nende väärtust. Nii on ka erakondadega, kus tõeline väärtus tuleb poliitika eesmärkidest ja tegelikest tegudest. Oluline on, et muutuste mõtestamise ja värskema vaate otsimise jaks ei lõpeks pealiskihis, mida väljendavad näod ja loosungid, vaid ulatuks seekord sügavamale, sõnastades Eesti valikuid ja arengut põhimõttelisemalt.

Nii nagu uut arvutit ostes tasub uuendada ka operatsioonisüsteemi, et viirused turvaaukudest sisse ei lipsaks ja tarkvara pidevalt kinni ei jookseks, on ka erakondadel tarvis värskendada oma ideid ja tulevikuvaadet.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata siit.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: