Teadlased said uurimistoetusteks juurde enam kui neli miljonit eurot ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Haridus- ja teadusministeerium eraldab järgmisel aastal teadlaste personaalseteks uurimistoetusteks täiendavalt 4,1 miljonit eurot, mis aitab leevendada teaduses valitsevat tihedat konkurentsi.

Äsja lõppenud personaalsete uurimistoetuste taotlusvoorus esitati 235 uut taotlust ning nende kõigi rahastamiseks oleks vaja 15,7 miljonit eurot. Eelarves oli toetusteks aga ette nähtud kokku vaid 1,39 miljonit eurot. Sellest rahast oleks jagunud ainult 25-30 personaalsele uurimistoetusele.

Koos nüüd eraldatud 4,1 miljoni euroga on võimalik rahastada kuni 80 personaalset uurimistoetust, sealhulgas järeldoktori grante. See tähendab, et rahastuse võib saada kaks kuni kolm korda rohkem taotlusi.

"Vaatasime oma eelarve kriitiliselt üle ja leidsime võimaluse panustada täiendavat ressurssi teadusesse," ütles haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski. Lisanduv 4,1 miljonit eurot võimaldab tema sõnul toetada suuremat hulka kvaliteetseid personaalsete uurimistoetuste taotlusi. Osa lisarahast läheb ka noorte teadlaste järelkasvu toetamiseks järeldoktori grantide kaudu.

Minister lisas, et täiendav rahasüst aitab tõsta teaduse riigieelarvelist rahastamist 2015. aastal ligikaudu ühe protsendini SKPst, mis on seatud eesmärgiks strateegias "Teadmistepõhine Eesti".

Personaalsed uurimistoetused on mõeldud teadus- ja arendusasutuses töötava inimese või uurimisrühma kõrgetasemelise teadus- ja arendustegevuse projekti rahastamiseks. Taotlusi hindab Eesti teadusagentuur, kaasates hindamisse rahvusvahelisi eksperte, kindlustamaks, et rahastuse saavad parimad taotlused.

Lisaks uurimistoetuste kasvule suurendab riik järgmisel aastal ka teadusasutuste stabiilset baasfinantseerimist. Teadus- ja arendusasutuste baasfinantseerimise maht suureneb 10 protsenti, riigieelarves on baasfinantseerimiseks ette nähtud kokku 9,26 miljonit eurot.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: