Nafta hinna langemine on Venemaa jaoks väga halb uudis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: RIA Novosti/Scanpix

Nafta hind langes täna nelja aasta madalaimale tasemele, jõudes alla 90 dollarini barreli eest. Majandusekspertide hinnangul on see väga halb uudis Venemaale, kus ei saa enam välistada ka rubla devalveerimise üle arutlemist.

Venemaa majandusel ei ole praegu parimad ajad. Aktsiad langevad, rubla nõrgeneb ning Venemaa keskpank kulutab reservides olevat raha, et valuutat tugevdada. Tüli lääneriikidega ning sanktsioonid pole kaugeltki ainus murekoht. Nimelt riigieelarvet koostades arvestas Venemaa selgelt kõrgema nafta hinnaga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel usub, et kui nafta hinna langus jätkub, on võimalik ka rubla devalveerimine.

"See sõltub puhtalt nafta hinna liikumisest, aga praegu tuleb aru saada sellest, et meil on väga pika aja madalaimad naftahinna tasemed ja Venemaa eelarve on kokku pandud arvestades kõrgemat nafta hinda. Seega devalveerimise teema ei pruugi ka väga kaugel olla," nentis Koppel.

TTÜ majandusprofessor Rainer Kattel ütles, et Venemaa suurettevõtted ja riigieelarve on väga suures sõltuvuses nafta hinnast. "Kui see kestab pikemat aega, siis see kindlasti tähendab Venemaale mitte ainult olulisi probleeme ettevõtetele, vaid riigile ka oluliste teenuste pakkumise osas," lisas ta.

Tavainimesed on riigi majandusprobleeme seni tajunud eelkõige läbi selle, et kaubanduspiirangute tõttu on hakanud letid tühjemaks jääma ning rubla nõrgenemine kergitab importtoodete hindu. Riigi inflatsioon on kerkinud juba 8 protsendi juurde.

Eile pakkus Venemaa kaubandusminister, et valitsus võiks hinnatõusu ohjeldamiseks oluliste tarbekaupade hinnad külmutada.

"Ma arvan, et see on ikka suhteliselt meeleheitlik juba," sõnas Kattel. "Vabaturu tingimustes - ja Venemaa ikkagi on vabaturu majandus - hindade kontrollimine administratiivselt selliste tavaliste tarbekaupade puhul nagu toidukaubad, on alati ohumärk. See võib väga kergesti viia musta turu tekkeni ja muude selliste probleemideni."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: