Äripäev sai LHV Panga ja LHV Varahalduse üle lõpliku võidu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Äripäev võitis lõplikult oma artiklites esitatud andmete õigsuse kohtuvaidluse LHV Panga ja LHV Varahalduse vastu, kuna riigikohus ei võtnud viimaste kaebust arutusele.

Kuna riigikohus LHV Panga ja LHV Varahalduse kaebusi arutusele ei võtnud, siis jõustus tänavu kevadel Tallinna ringkonnakohtus Äripäeva kasuks langetatud otsus.

Mais tühistas ringkonnakohus varasema Harju maakohtu otsuse, millega maakohus pani Äripäevale kohustuse avaldada ebaõigete andmete ümberlükkamise teade.

Maakohus pidas tõendatuks, et Äripäeva esitas 10.12.2012 paberväljaandes ja võrguversioonis avaldatud artiklites „Pensionirahaga panka päästma. Priske kahjum“ ja „Pensionirahaga LHV Panka päästma“ ning 11.12.2012 Kuku raadio saates „Äripäev eetris“ mitmeid valeväiteid.

Nii pidas maakohus tõendatuks, et Äripäev eksis, kui väitis, et LHV Pank võttis enne 2012. aasta mais-juunis LHV Varahalduse poolt Arco Vara aktsiate ostmist Danske pangalt üle Hillar-Peeter Luitsalu ja Richard Tomingase firmade OÜ HM Investeeringud ja OÜ Toletum laenud ning LHV Varahaldus kasutas Arco Vara aktsiate ostmisel pensionikogujate raha mitte pensionikogujate huvides, vaid LHV Panga halbade laenude päästmiseks.

Ringkonnakohus seevastu leidis, et faktiväite tõepärasust saab hinnata ka kaudsete asjaolude põhjal, mis kinnitavad teatud asjaolude olemasolu.

Kolleegium ei nõustunud maakohtuga, nagu saaks pangasaladusega kaitstud laenulepingute ülevõtmist tõendada ainult otseste kirjalike dokumentidega, milleks on laenulepingud ja muud taolised dokumendid.

"Ajakirjanduse ülesandeks on kajastada ühiskonnas olulist avalikku huvi puudutavaid küsimusi. Õige on see, et ajakirjandus peab edastama õiget ja objektiivset informatsiooni, kuid teatud juhtudel ei ole võimalik ajakirjanikul tõendada otseste tõenditega kõiki asjaolusid, millele tema poolt avaldatu tugineb," märkis ringkonnakohus.

Ringkonnakohus tõdes ka, et enne artiklite avaldamist pöördus Äripäev info saamiseks ka hagejate ning finantsinspektsiooni poole, kuid pangasaladusele tuginedes ajakirjaniku küsimustele ei vastatud.

Euroopa inimõiguste kohus on rõhutanud, et ajakirjandusliku informatsiooni väärtus on ajas kiiresti muutuv, mistõttu ei ole ajakirjandusel iga kord võimalik teha artikli avaldamise eelselt pikaaegseid uuringuid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: