Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pettai: Savisaar peaministrikandidaadina on Keskerakonna jaoks keeruline valik

Politoloog Vello Pettai hinnangul viib Keskerakonna juhatuse otsus jätta peaministriks kandideerimine esimees Edgar Savisaarele partei veelgi suuremasse isolatsiooni Eesti poliitmaastikul.

Pettai kommenteeris ERR-i uudisteportaalile, et pühapäeval toimunud Keskerakonna juhatusel pidas Edgar Savisaar ennast piisavalt tugevaks eestvedajaks, et olla erakonna peaministrikandidaat. Kadri Simson ütles aga algusest peale, et esimene valik on Savisaarel.

Strateegilises plaanis toob säärane valik politoloogi hinnangul Keskerakonnale pigem takistusi. "Ka siis kui Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid peaksid valimistel saama kokku 51 kohta, ei kujuta ma ette, et sotsid läheksid naljalt Edgar Savisaare juhitud valitsusse. Pigem tekib uuesti kolmikliit," pakkus Pettai.

Kogu Kadri Simsoni peaministriks kandideerimise üritust näeb Pettai kui märki soovist ajada erakonnas asju demokraatlikult ning avameelselt. "Kui seda poleks olnud, siis oleks erakonda veelgi rohkem sildistatud ebademokraatlikkuses," arvas ta.

"Simsoni ja Ratase argumendid olid tõesti kantud murest, et erakond võib jääda juba kokku 12 aastaks opositsiooni. See ei ole poliitiku jaoks tervislik perspektiiv. Erakond peab riiklikul tasandil läbi murdma, muidu ta jääb vaid Tallinna ja Ida-Virumaa kantsiks. Aga siis see erakond marginaliseerub veelgi," rääkis Pettai.

Ka eelseisva valimiskampaania valguses näeb Pettai Keskerakonna jaoks keerulist olukorda. "Kõik teised erakonnad hakkavad rääkima julgeolekust, julgeolekust, julgeolekust. Keskerakonnal on väga raske sellel teemal kaasa rääkida," sõnas ta.

Keskerakonnaga võib Pettai sõnul juhtuda sama, mis Lätis Koosmeelega. "Põhirahvuse valijad pööravad ära, muukeelsed valijad jätavad valimistele tulemata. Selles mõttes oleks Simson aidanud sellist stsenaariumit pidurdada."

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: