Aivar Hundimägi: ajakirjanduslikud vahikoerad said kindlust juurde ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aivar Hundimägi on Äripäeva peatoimetaja asetäitja.
Aivar Hundimägi on Äripäeva peatoimetaja asetäitja. Autor/allikas: Äripäev

Eelmisel nädalal lõpplahenduse saanud Äripäeva ja LHV kohtuvaidlus lõi pretsedendi, mis annab Eesti uurivale ajakirjandusele palju kindlama jalgealuse.

Info hankimine ei ole ajakirjanike jaoks sugugi alati lihtne, sest sageli poevad asjaosalised äritehingute selgitamise eest peitu põhjendusega, et tegemist on panga- või ärisaladusega. Nüüd on aga kohus jõudnud järeldusele, et panga- või ärisaladus ei saa olla ajakirjanikule takistuseks nendest tehingutest kirjutamisel, kui teema vastu on põhjendatud avalik huvi.

Ja veelgi enam: kohus asus seisukohale, et ajakirjanik võib ise kogutud info põhjal ning kaudsetele tõenditele ja loogikale tuginedes pangasaladusega looritatud tehingute sisu selgitada.

Äripäeva esindanud advokaat Karmen Turki sõnul eristub LHV ja Äripäeva kohtuotsus senisest riigikohtu praktikast, mille kohaselt oli mis tahes faktiväite avaldajal kohustus tõendada väite tõelevastavust absoluutsel skaalal tõene-väär. Senine praktika lähtus põhimõttest, et kui ajakirjanik ei suuda tõendada enda väidet, siis ei tohiks ta ka oma kahtlustest kirjutada. Seda olenemata kaudsetest või vihjavatest tõenditest ja loogilise mõtlemise argumentidest.

Kui võtta aluseks eeldus, et kõik faktid tuleb enne artikli ilmumist välja selgitada ning kõik kahtlused peavad olema avaldamise korral tõendatud, siis jääks paljud uurivad artiklid ilmumata. Uuriva artikli üks tunnus on nimelt see, et – kuna fakte üritatakse avalikkuse eest varjata – ajakirjanikul ei ole teatud juhtudel võimalik tõendada otseste tõenditega kõiki asjaolusid, millele avaldatu tugineb.

Ringkonnakohus nõustus Äripäeva nn tõenäosusele tuginevate argumentidega ning leidis, et faktiväite tõepärasust on võimalik hinnata ka kaudsete asjaolude põhjal. See annab ajakirjandusele kindluse „vahikoera“ ülesande täitmisel, sest võimaldab kajastada konfliktseid olukordi ning „hallis tsoonis“ olevaid teemasid ilma tsiviilvastutuse kirve ohuta kaelal.

Lisaks tunnistas kohus, et ajakirjanikul on õigus teha oma majandus- ja õigusalaste teadmiste pinnalt järeldusi asjaolude ja seoste kohta. Senine kohtupraktika kaldus advokaat Turki kinnitusel teises suunas – et iga järeldus kvalifitseerub faktiväiteks ning seega vajab selle tõesus tõendamist. Käesolev kohtupretsedent kinnitas, et ajakirjaniku enda järeldus on väärtushinnang, mis on kooskõlas tegelikkuses asetleidnud sündmustega ning ei vaja seega tõendamist ega põhjendamist.

Ajakirjanike kõrval on Äripäeva kohtuvõit oluline ka väikeinvestoritele, kelle võimalused börsifirma või investeerimisfondi tegevuse kohta info saamisel on oluliselt ahtamad võrreldes börsifirma suuromanike või pensionifondi haldajatega. Väikeinvestorite jaoks ongi sõltumatuks infokanaliks ajakirjandus ning ajakirjandusel on Eestis nüüd vabamad käed finantsmaailmas toimuvate tehingute kajastamisel ja hindamisel.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata siit.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: