Mikser: Palestiina tunnustamist riigina pole valitsus arutanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kaitseminister Sven Mikseri sõnul pole Eesti valitsus Palestiina tunnustamist kabinetiistungitel arutanud. Selle põhjuseks on tema sõnul nii see, et Palestiinal ei ole veel kõiki riigi tunnuseid, kui ka see, et Eesti soovib käituda rahvusvahelistes suhetes vastutustundlikult.

Hiljuti on nii Rootsi valitsus kui ka Suurbritannia parlament rääkinud Palestiina riigina tunnustamisest. Mikser ütles "Terevisioonis", et Rootsi valitsuse otsus on üks samm pikemas sündmuste jadas, sest näiteks ka ÜRO-s on Palestiina staatust aegade jooksul arutatud.

"Ega see tunnustamine Palestiinlaste olukorda Läänekaldal ja eriti Gaza sektoris väga palju ei ole edasi aidanud ja de facto riigini on neil väga palju minna," ütles minister.

Tunnustamise teemat ei ole tema sõnul valitsus kabinetilaua taga arutanud.

"Loomulikult on aeg seda arutada, aga samuti peame me mõtlema millised on meie võimalused oma üht või teist n-ö tugeda. Rootsi puhul on tunnustamisotsusel oma seos hiljutistel valimistel ja valitsuse vahetumisel, aga samuti väljendab ta ka laiemat poliitilist frustratsiooni selle kohta, et olukorda pole suudetud aastate jooksul lahendada," rääkis Mikser.

Eesti peab tema sõnul käituma rahvusvahelistes suhetes vastutustundlikult. Ta ütles, et kindlasti tuleks vältida olukorda, kus Palestiina püüdlusi omariikluse saavutamisel toetatakse sõnades, aga kui neil on see käes, siis jäetakse riik üksi oma probleemidega tegelema.

"Me peame püsima ka väga vankumatult selle positsiooni juures, et ka Iisraeli riigi turvalisus on oluline, nii nagu on oluline ka Palestiina riigi iseseisvus. Sõna "rahuprotsess" on võib-olla mõnevõrra eksitav, mitte ainult sellepärast, et rahu veel ei ole, vaid ka poolte soove vaadates on selge, et palestiinlased tahavad oma riiki, mitte rahu mistahes tingimustel, aga see ei õigusta terroristlike vahendite kasutamist oma eesmärkide saavutamiseks," jätkas Mikser, kelle hinnangul on Palestiina omariikluse tunnuste täitmise osas umbes poolel teel.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: