Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anneli Kannus: õdede nappuse probleemi ei lahenda üksikute ametite üksikud sammud

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Õdede nappuse probleem ei ole siiani lahendust saanud ning Tartu tervishoiukõrgkooli rektori Anneli Kannuse sõnul peavad erinevad ametkonnad selle saavutamiseks koostööd tegema.

Õdede liidu president Ester Öpik rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et Eestis on praegu puudu 4000 õde ning tänastest olemasolevatest ametikohtadest on täitmata 1000. "Nende täitmata ametikohtade osas peavad töö ära tegema need, kes täna veel alles on. Numbrid on üsna hirmuäratavad," märkis ta.

Anneli Kannus tõdes saates, et olukord ei ole siiani paranenud, sest ühiskonnas ei hoomata, kui tõsine see probleem tegelikult on. "Täna töötavad tervishoius väga tublid inimesed ja nende najal on siiani saanud see töö tehtud, aga tublid inimesed saavad ka ühel hetkel otsa või jäävad ise haigeks ja vajavad ise abi," selgitas ta.

Eile tegid kahe Eesti tervishoiukõrgkooli rektorid ja õdede liidu president avaliku pöördumise valitsusele, kus meenutavad probleemi tõsidust ning nõuavad lahendusi. Näiteks pakuvad allakirjutanud lahenduseks õdede vastuvõtu tõstmist põhiõppes, paremaid tingimusi töötute ja teiste ümberõppeks, õdede rahastamise muutmist või praktikarahastamise komponendi lisamist, tervishoiuasutustes ametikohtade juurde loomist, õdede iseseisvaid vastuvõtte, kolme vahetusega graafikute loomist, haiglatevahelise ebaterve konkurentsi lõpetamist, riigiüleste e-lahenduste käivitamist, uue jätkusuutliku tervishoiusüsteemi rahastamisskeemi väljatöötamist.

Kannus selgitas, et ükski neist ettepanekutest pole siiani käivitunud, sest tema sõnul ei oska eestlased väga hästi koostööd teha.

"Täna on küsimus selles, et õdede vastuvõtu suurendamine oleks justkui haridusministeeriumi probleem, praktikakohtade leidmine ja rahastamine justkui sotsiaalministeeriumi probleem, haigekassa probleem oleks see, et meil oleks töötajaid. Me oleme jõudnud olukorda, kus see on kogu riigi ülene probleem, mida ei saa lahendada üksikute institutsioonide kaupa. Tuleb võtta kokku ja istuda maha ning otsustada koos, millised on sammud, mida vaja teha," rääkis Kannus.

"Ühestki üksikust eraldi sammust mõne ameti poolt pole kasu. Selleks, et suletud ringist välja murda, tuleb mitu käiku korraga teha. Neid käike peavad tegema aga erinevad ametid," lisas ta.

Öpik tuletas meelde, et praegu käivad ka tervishoiutöötajate kollektiivlepingu läbirääkimised riiklikul tasandil ning täna peaks tulema riiklikult lepitajalt kompromissettepanek, mis on aga eelduste kohaselt karm. "Küsimus on ainult selles, kelle suhtes see otsus karm on, kas Eesti riigi suhtes tervikuna või tervishoiutöötajate suhtes, mis omakorda tähendab, et see tuleks kõikide Eesti inimeste jaoks väga karm," märkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: