Vaher: sissesõidukeeld pole jõu näitamine, vaid Eesti riigi kaitsmine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sissesõidukeelu kehtestamine välismaalasele ei ole jõu näitamine, vaid Eesti riigi kaitsmine - muu hulgas mõjutustegevuse vastu, mida Venemaa püüab igal tasandil ja igast praost sisse pugedes teha, rääkis riigikogu õiguskomisjoni liige, endine siseminister Ken-Marti Vaher (IRL).

Välismaalaste nimekirjas, kellele on kehtestatud Eestisse sissesõidu keeld, on praegu 2800 inimest. Ken-Marti Vaher selgitas intervjuus ETV saatele "Terevisioon", et sissesõidukeeld seatakse kas tähtajaliselt või alatiseks. Eelkõige on nimekirjas Euroopa Liidu või Eesti territooriumil ebaseaduslikult viibinud ja Eestist välja saadetud välismaalased.

"Mis puudutab teisi aluseid, siis on [nimekirjas] kindlasti isikud, kes on pannud toime kuritegusid Eestis, need isikud, keda võib kahtlustada [---] , et nad võiksid olla ohuks avalikule korrale, julgeolekule, ühiskonna turvalisusele, kes võivad olla narkokurjategijad, jällegi need, kes ise soodustavad illegaalset immigratsiooni jne," rääkis Vaher.

Venemaa teaduste akadeemia liikme ja endise rahvusküsimuste ministri Valeri Tiškovi 12. oktoobril Eestisse mittelubamise põhjus oli Vaheri sõnul temast lähtuv oht Eesti julgeolekule.

"Ehk siis see on see mõiste, mida me sisustame tegelikult igal juhtumil eraldi. Tulebki rõhutada seda, et konkreetse isiku suhtes, konkreetse juhtumi osas kaalutakse põhjalikult erinevaid argumente ja tehakse ka otsus. Siseministeerium selle otsuse teeb - üldiselt siseministeeriumi kõrge ametnik -, ja ettepanekuid saavad teha erinevad asutused: meie julgeolekuteenistus, politsei- ja piirivalveamet. Nii et selles mõttes see otsus on igakordne, põhjalikult kaalutud, ja seda kindlasti ei saa nimetada, et tehakse mingit massilist nimekirja saatmist, vaid tegelikult nende isikute arv aastaselt - me räägime kümnetest, kaugeltki mitte tuhandetest."

Vaher lisas, et nimekirjas on ka venemaalased, president Vladimir Putini käsilased kelle suhtes Euroopa Liit on rakendanud sanktsioone seoses Venemaa sekkumisega Ukrainas. Musta nimekirja tema sõnul tihti üle ei vaadata.

"Võib öelda nii palju, et ikkagi on ühemõtteline selge õigus suveräänsel iseseisval riigil otsustada, keda me siia riiki laseme ja keda me ei lase. Ja äärmiselt oluline on ka see, et näiteks meie julgeolekuteenistuse peamine eesmärk on mingeid probleeme, mingisugust õigusrikkumist, mingit ohtu julgeolekule ennetada. Sissesõidukeeld on selgelt ennetava ja tõkestava loomuga. Ehk siis selleks, et mingit tagajärge ära hoida, me püüame mingid isikud siit riigist hoida eemal, selleks, et nad näiteks ei viiks ellu Venemaa mõjutustegevust, et nad näiteks ei täidaks siin teisi Vene julgeolekuteenistuse seatud - kas kaudselt või otseselt seatud - ülesandeid.

Nii et see on selge iseseisva riigi pädevus ja minu arust on igati mõistlik selliseid samme ka teha põhjendatud juhtumil," rääkis Vaher.

Tiškovi kohta lisas Vaher, et ta on väitnud, et NSV Liit pole kunagi olnud rahvaste vangla, vaid on hoopis olnud rahvuste häll.

"Kujutage ette sellist inimest, kes tuleb sellise sõnumiga Eestisse - no andke andeks! See on midagi säärast, mida lihtsalt ei kujuta ette, mis on kindlasti Eesti suveräänsusele oht."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: