Kohus mõistis keskerakondlastest nuhkimisskandaali osalised Toobali ja Laasi süüdi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1413534428000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Harju maakohus mõistis täna keskerakondlastest riigikogu liikmed Priit Toobali ja Lauri Laasi seoses nuhkimisskandaaliga süüdi.

Kohus mõistis Toobali (30) ja Laasi (40) süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobali ja Keskerakonna veel dokumendi võltsimises.

Kohus karistas Toobalit tingimisi üheaastase vangistusega kolmeaastase katseajaga ning Laasit tingimisi üheksa kuu pikkuse vangistusega sama pika katseajaga.

Keskerakond sai rahalise karistuse 10 000 eurot.

Kohus tunnistas Ivor Onksioni (24) süüdi eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises ning mõistis talle rahalise karistuse 640 eurot, mille ta peab tasuma ositi kaheksa kuu jooksul.

"Prokurörina on mul hea meel, et tänase otsusega kinnitas ka kohus, et nii ebaseaduslikult teise inimese meilikontole sisenemine kui ka erakonna kassasse teadmata päritoluga sularaha vastuvõtmine on Eestis kuritegu, mille eest mõistis kohus süüdistatavatele ka karistused," ütles riigiprokurör Inna Ombler ERR-i uudisteportaalile.

Laasi ja Toobal kinnitasid, et kaebavad tänase Harju maakohtu otsuse edasi ringkonnakohtusse.

“Oleme jätkuvalt seisukohal, et pole seadust rikkunud ning tegemist on poliitilise protsessiga. Viime asja edasisele arutamisele ringkonnakohtusse, ja loomulikult taotleme õigeksmõistmist,” rõhutasid Laasi ja Toobal.

Kohtuotsuse kaebab edasi ringkonnakohtusse ka MTÜ Eesti Keskerakond.

Vandeadvokaat Urmas Simon ütles ERR-i uudisteportaalile, et suure tõenäosusega Onksion enda süüdimõistmist Tallinna ringkonnakohtus ei vaidlusta. "Kui vaidlustame, siis ilmselt menetluskulude väljamõistmise osas, teatavasti taotlesime nende osalist jätmist riigi kanda," märkis Simon.

Riigiprokurör taotles karistamist

Septembris toimunud kohtuvaidluses taotles riigiprokurör Inna Ombler Toobalile liitkaristusena tingimisi ühe aasta ja kolme kuu pikkust ja Laasile tingimisi ühe aasta pikkust vangistust ning neile mõlemale kolmeaastase katseaja määramist.

Keskerakonnale taotles riigiprokurör rahalist karistust 20 000 eurot ning Onksionile rahalist karistust 250 päevamäära ulatuses ehk rahakaristust 800 eurot.

Keskerakonna, Toobali ja Laasi kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs leidis, et tema kaitsealused tuleks kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

Onksioni kaitsja vandeadvokaat Urmas Simon leidis, et tema kaitsealusele riigiprokuröri poolt taotletud karistus on liiga karm ning palus seetõttu nõutud rahalise karistuse suurust vähendada ja mõista see tema kaitsealusele tingimisi.

Oma viimases sõnas palusid süüd eitavad Toobal ja Laasi end kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista. Onksion palus viimases sõnas oma tegude pärast vabandust ja kinnitas, et ta on vabandanud ka Hannes Rummi ees.

Süüdistus

Riigiprokuratuur süüdistab Toobalit ja Laasit eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalit veel ka dokumendi võltsimises.

MTÜ Eesti Keskerakond sai süüdistuse dokumendi võltsimises juriidilise isikuna ning Onksion sai süüdistuse eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ehk mahitasid teda ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal sai süüdistuse ka selles, et ta võltsis viit Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte toimunud sularahaannetusi kokku 11 030,28 eurot.

Juuni lõpus alanud kohtuprotsessil ükski süüdistatavatest end süüdi ei tunnistanud.

Toobalilt ja Laasilt võeti saadikupuutumatus

Õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekul võttis riigikogu märtsi lõpus Keskerakonda kuuluvatelt riigikogu liikmetelt Priit Toobalilt ja Lauri Laasilt neile süüdistuse esitamiseks saadikupuutumatuse.

Toobalilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas 56 ja vastu 16 riigikogu saadikut.

Laasilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas 54 ja vastu 17 saadikut. Üks riigikogulane jäi erapooletuks.

Riigi peaprokurör Norman Aas esitas 21. veebruaril õiguskantslerile taotluse teha riigikogule ettepanek anda nõusolek keskerakondlastest riigikogulastelt Priit Toobalilt ja Lauri Laasilt saadikupuutumatuse äravõtmiseks ning nende suhtes süüdistusakti koostamiseks.

Toobal ja Laasi jätkavad riigikogus kuni nende suhtes langetatud süüdimõistev kohtuotsus jõustub, kuid tõenäoliselt jõuab nende süüasi ka riigikohtusse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: