Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootslastel puuduvad tõendid allveelaeva kohta, kuid on andmed veealusest tegevusest

Rootsi mereväe kiirreageerimisüksus patrullimas.
Rootsi mereväe kiirreageerimisüksus patrullimas. Autor/allikas: TT News Agency/EPA

Eesti piirivalve on vajadusel valmis reageerima teadetele ebatavalisest veealusest tegevusest. Rootsi merevägi aga jätkab operatsiooni väidetava Vene allveelaeva leidmiseks, kuigi kindlad tõendid laeva olemasolu kohta puuduvad, on vaid tähelepanekud veealusest tegevusest.

Rootsi kaitsejõud jätkavad Stockholmi saarestikus neljandat päeva operatsiooni, mille eesmärk on saada selgust väidetava välismaist päritolu veealuse tegevuse kohta. Endine Rootsi parlamendiliige Peeter Luksep rääkis ERRi raadiouudistele, et üldsusele pole seni teada antud millegi leidmise kohta.

Võimalus, et merepõhjas siiski on viga saanud Vene allveelaev, seda on siiski kommenteeritud. "Selliseid andmeid pole," märkis Luksep kindlate tõendite kohta Vene allveelaeva olemasolu kohta.

Olemas on siiski tõendid ebatavalise veealuse tegevuse kohta ning peetakse väga tõenäoliseks, et mingisugune tegevus on toimunud või toimub praegugi.

Tähelepanekud ebatavalisest veealusest tegevusest

Laupäeval teatasid Rootsi uudisteagentuurid, et kaitsevägi alustas operatsiooni, kuna kuuldi venekeelset hädakutsungit. "Need on ühe ajalehe andmed, mille merevägi lükkas ümber. Merevägi aga ütles siis, et neil oli vähemalt üks väga usaldusväärne tähelepanek," rääkis Luksep. Kes selle tähelepaneku tegi või mida see sisaldas, ei öeldud.

"Eile ütlesid nad, et neil on vähemalt kolm väga aktuaalset tähelepanekut ja on olemas varasemate vaatluste taust, mis klapib praeguste teadetega," ütles Luksep. Ta lisas, et viimasel ajal on esinenud Rootsi õhuruumi rikkumisi, mis on teinud ettevaatlikuks.

Stockholmi saarestikus liigub ka Vene naftatanker, mida seostatakse selle allveelaevaga. "Praegu levib igasuguseid teooriaid, aga konkreetselt on Rootsi mereväel mingi kahtlus või ettekujutus, millega tegu, ja seda nad ei kipu avalikustama," ütles Luksep.

Rootsi ajakirjandus hoiab toimuvat terava tähelepanu all, kuna 30 aasta eest oli juhus, kus Rootsi vetes sõitis karile sõitis allveelaev. Toona tekitas see vasakpoolses meedias vastureaktsiooni – seda nähti kui trikki, et saada sõjaväele raha juurde.

"Ma pean ütlema, et praegu võetakse seda küll väga tõsiselt ja peab ütlema, et väga vähesed, kui keegi üldse julgeb kahtluse alla seada seda operatsiooni," ütles Luksep.

Eesti piirivalve on valmis reageerima

Rootsi kaitseminister kutsub täna riigipäevas kokku parteide esindajad. "Eesti välisministeerium enne sündmusele ei reageeri, kui pole täpselt teada, millega tegu," ütles välisminister Urmas Paet. Aga välisministeerium hoiab sündmusel silma peal.

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) on võtnud mereala Saaremaa ja Hiiumaa juures kõrgendatud tähelepanu alla, aga PPA peadirektori asetäitja Priit Pärkna ütles, et tehakse oma igapäevast tööd.

"Loomulikult pöörame suuremat tähelepanu erinevatele anomaaliatele. Kui on teada, et Rootsi külje all kuskil vee peal nähtud väikest objekti, siis on ilmselge, et kauge seirepinna pealt on seda keeruline tuvastada," ütles Pärkna. Seetõttu otsitakse erinevaid anomaaliaid, et tuvastada, kas Eesti vetes võib olla midagi sellist, mida seal olla ei tohiks.

Praegu anomaaliaid tuvastatud ei ole, kuid Pärkna sõnul on suheldud kolleegidega Läänemere-ääresetes riikides ning vajadusel ollakse valmis reageerima.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: