Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mereoperatsioonide ekspert: küllap tugineb Rootsi kindlatele allikatele

Foto: ERR

Arvestades tehnika ja inimeste hulka, mida Rootsi on panustanud tundmatu veealuse objekti tuvastamiseks, tugineb Rootsi kaitsevägi ilmselt väga tõsiseltvõetavatele allikatele, leiab Balti Kaitsekolledži NATO mereoperatsioonide lektor kaptenleitnant Peeter Ivask.

Olukord, kus Rootsi parim meretehnika on väljas, kuid leitud pole mitte midagi, näitab Ivaski sõnul asja müstilisust.

"Eks need pildid ja kogu Rootsi poolne väljaöeldud operatsiooni põhjus on ka mitme otsaga asi. On raske kommenteerida, sest kõik info, mis on seni saadaval, on tulnud ainult avalikest allikatest. Praegu on väga paljuski tegemist spekulatsioonidega," rääkis ta invervjuus ETV saatele "Välisilm".

Spekulatsioone saab Ivaski sõnul väärtuslikumaks muuta kas väikeste uurimuste või siis isikliku kogemuse kaudu.

"See, mis seal tegelikult toimub, võib olla sama müstiline, nagu 2009. aasta Artic Sea intsident või mõni muu, mis on maailma meredel aset leidnud. Kas sealt tuleb üldse midagi välja, see on juba ennustamise pool," rääkis ta.

Kogu loo juures on Ivaski sõnul siiski väga oluline aspekt see, kui suur hulk tehnikat ja inimesi on Rootsi poolelt välja aetud.

"Selle põhjalt julgen arvata, et allikad, millele Rootsi kaitsevägi tuginevad, on vägagi tõsiseltvõtetavad," märkis ta ja lisas, et poliitikud üritavad samal ajal hirmu ja paanikat ohjeldada.

Süvamerepommide heitmises Ivask lahendust ei näe. "Keegi ei taha oma territoriaalmerd üleliigselt koormata saatatusega. Igasugune plahvatus mõjub rängalt elusloodusele ja veealustele kaablitele."

Ja kui spekuleerida, et Rootsi vetes ongi veealune objekt, mis on hädas, siis seal olevad inimesed vajaks hoopis abi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: