X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Liit: me pole töövõimereformiks valmis

Eesti liikumispuudega inimeste liidu juhatuse liige Tiia Sihver tõdes, et Eesti pole veel töövõimereformiks valmis ning praegusel reformil on puudu nii tervikkava kui rakenduskava.

Sihver ütles ETV saates "Ringvaade", et puudega inimesed on töövõimereformi oodanud, sest lõpuks on neid märgatud ja kaasama hakatud.

Samas selgitas ta, et nende puudega inimeste jaoks, kes on juba täna aktiivsed ja käivad tööl, ei muuda töövõimereform midagi. "Minusuguste jaoks konkreetselt muutub see, et kui täna saavad puudega inimesed pensioni keskmiselt 250 eurot kuus, siis töövõimereformi rakendumisel praeguse kava järgi võrdsustatakse nad töötutega ja nende sissetulek jääks 180 eurot kuus. Neil tuleb sellega toime tulla," selgitas ta.

Sihver lisas, et reformikavas ei ole näha mingeid meetmeid, mis pensionikadu kompenseeriks.

"Pensioniga on inimesele kindlustatud toetus nii kauaks kui talle on määratud töövõimetus. Töötamistoetusega on nii, et sellele, kes hakkab tööd otsima, koostab töötukassa tööotsimiskava ja kui ta mingil põhjusel kava ei täida, siis on õigus temalt päevapealt toetus ära võtta. Pensioniga seda õigust ei ole," rääkis Sihver.

Ta lisas, et puudu on ka paljud tugimeetmed puudega inimestele, mida kavas ei ole.

Sihveri sõnul on suur probleem ka töökohtadega, sest reformikavas ei ole töökohtade loomist sees. "Ma käin Tallinnas tööl, sest minu kodukohas pole minu erialale vastavat töökohta ja ma ei näe ka töövõimereformi rakendumisel seda. Kui ma olen piisavalt vaeva näinud ja õppinud, siis ma ei soovi teha seda lihttööd, milleks arvatakse puudega inimesed ainult võimelised olevat. Ka töökohtade probleem on suur ja lai," arutles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: