Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Strasbourgis | Barroso oma ametiaja viimases kõnes: Euroopa Liit oli kuristiku serval

{{1413917158000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjoni ametist lahkuv president Jose Manuel Barroso toonitas oma ametiaja viimases kõnes Strasbourgis, et Euroopa Liit on viimase kümne aasta kriisidega paremini toime tulnud kui paljud oleksid arvanud.

Euroopa Parlament kuulas üle viimased volinikukandidaadid ning annab homme Jean-Claude Junckeri juhitud Euroopa Komisjonile tõenäoliselt rohelise tule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Barroso tuletas oma sõnavõtus meelde, et EL oli kuristiku serval. Mäletan hästi, kui analüütikud ennustasid peaaegu ühehäälselt Kreeka lahkumist ja pea pooled rääkisid euroala lagunemisest. Ja mis juhtus? Euroalast lahkumist ei toimunud! Võtame peagi vastu euroala 19 liikme. Leedu liitub euroga 1. jaanuaril 2015," rääkis Barroso.

Ta toonitas, et pole juhtinud kärpekomisjoni, vaid seisnud selle eest, et kidura konkurentsivõimega riigid teeksid kodus vajalikud reformid. President kasutas võimalust, et kritiseerida pealinnasid vähese innukuse eest investeerida üleeuroopalistesse projektidesse.

Kireva tausta ja napi poliitikakogemusega Violeta Bulc näitas, et ta on kiire õppija. Siim Kallase tõenäoline mantlipärija Sloveeniast sai kuulamiseks valmistuda alla nädala. Suurem osa eurosaadikuid jäi tulevase transpordivoliniku vastustega rahule. Küsimusi sütelkõndimise või šamanismikursuste kohta ei esitatud. Läti saadik Roberts Žile uuris, mida arvab Bulc vaevaliselt edenevatest transpordiprojektidest, viidates ilmselt Rail Balticu´le.

"Leian, et kontseptsioon "kasuta raha või jääd ilma" on hea, sest see stimuleerib riike, kes vastutuse on võtnud, projekte lõpetama. See on väga hea motivaator," arvas Bulc.

Kuulamisel kõrbenud Alenka Bratušeki asemel energialiidu asepresidendiks ülendatud Maroš Šefčovič kõneles ootuspäraselt vajadusest mitmekesistada Euroopa energiavarustust. Šefčovič mõistis hukka Venemaa, kes kasutab gaasi poliitilise relvana.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: