Anvelt loodab, et õiguskomisjon toetab Perlingu saamist peaprokuröriks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Justiitsminister Andres Anvelt, kes esitab täna riigikogu õiguskomisjonile riigi peaprokuröri ametikohale Lavly Perlingu kandidatuuri, ütles, et ta tahaks väga loota, et komisjon Perlingut toetab.

Andres Anvelt rääkis intervjuus ETV saates "Terevisioon", et üheski riigikogu fraktsioonis, kus ta on Lavly Perlinguga käinud, ei ole ta näinud kõhklusi tema pädevuse osas, ning et küsimus on olnud rohkem selles, kes oma tausta poolest peaks prokuratuuri juhtima.

"Ja kui me räägime eelnevast protsessist, siis koalitsioonipartneriga - tema esindajaga - oli meil mitmeid kandidaate sõelal. Sai laiendatud koos riigikoguga ka nende inimeste ringi, kes võiksid kandideerida peaprokuröriks - näiteks kohtunikud. Aga müts maha Lavly Perlingu ees, kes tegelikult oli minu jaoks ministri lõppvoorus viimane ja sisuliselt ainuke inimene, kes oli valmis selles poliitilises surveolukorras võtma vastutust ja tulema kandidaadiks," ütles Anvelt.

Küsimusele, miks ei olnud justiitsministril võimalust valida eriti paljude kandidaatide hulgast ja miks Eesti justiitssüsteemi inimesed ei pea riigi peaprokuröri kohta ihaldatavaks ametikohaks, vastas vastas Anvelt, et esiteks on Eestis veel liiga vähe arenenud õigus valdkonna spetsialistide ränne.

"Näiteks kohtunik käib ära vahepeal suursaadikuks. Prokurör läheb kohtunikuks. Advokaat läheb prokuröriks. Arenenud, vanades demokraatiates on see täitsa normaalne protsess. Me alles tegime esimese sammu, kus me praegu avasime kohtunikule garantiidega võimaluse siseneda prokuratuuri süsteemi. Tähendab, et see ei ole veel nii atraktiivne. Näiteks kohtuniku puhul tuleb kindlasti arvestada sellega, et kohtunikuks määratakse kogu eluks. Prokurör sa oled viis aastat, võib-olla jätkuvalt veel viis aastat. Siis sisuliselt hakkab see aeg lõppema - ja kas sul on garantii, et sa lähed kohtunikuks tagasi?! Sisuliselt seaduses on see garantii nüüd loodud, aga nii, nagu mulle nii mõnigi kohtunik on öelnud, et täna on selline seadus, homme seda muudetakse, kuna prokurör ei meeldinud kellelegi, ja ta on, nagu öeldakse, lõhkise küna juures."

Advokaatide puhul on Anvelti sõnul määravaks peaprokuröri töötasu, mis võrreldes advokaadiga on väike.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: