Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikser soovitab peaministril Ligi välja vahetada

{{1414057087000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees, kaitseminister Sven Mikser nimetas rahandusminister Jürgen Ligi (RE) väljaütlemisi solvavaks ja maitsetuks ning leidis, et peaminister Taavi Rõivas võiks ministri välja vahetada.

Mikser teatas pressiesindaja vahendusel, et Jürgen Ligi solvavad ja maitsetud väljaütlemised ei sobi Eesti poliitikasse. "Juba kevadel kavatsest Siim Kallas kuuldavasti Ligi rahandusministri kohal välja vahetada. Ootamatult peaministriametisse astunud Taavi Rõivas ei olnud märtsikuus ilmselt veel selles positsioonis, et saanuks endale taolist liigutust lubada. Nüüd, kus peaminister on pisut enam sisse töötanud, võiks ta olla selleks sammuks valmis," arvab Mikser.

Mikser rääkis, et kui Ligi loobib valimatuid solvanguid küll naiste, küll rahvusvähemuste suunas ja arvab, et on neist üle pelgalt selle pärast, et ta ise on vanemas keskeas eesti mees, siis tekib täiesti õigustatud küsimus, kas ta ikka sobib ametisse, kus tuleb langetada kaalutletud ja vastutusrikkaid otsuseid.

"Vabandused stiilis "ah, see on ju Ligi" ei ole mingid vabandused. Kui ministri emotsionaalne või vaimne pinge on läinud nii suureks, et ta ei kontrolli enam, mida ütleb ja kirjutab, siis tuleks poliitikas aeg maha võtta ja tegelda mõnda aega rohkem triatloniga," sõnas Mikser.

Ligi tegi täna hommikul sotsiaalmeedias haridusminister Jevgeni Ossinovski aadressil solvava postituse, nimetades Ossinovskit juurtetuks sisserändaja pojaks. Mõni tund hiljem palus ta avalduse pärast vabandust.

Mikser: valitsuse koostööle see hästi mõjuda ei saa

Sven Mikser kommenteeris teemat täna ka Vikerraadio saates "Uudis +". Ta ütles saatejuhi küsimusele vastates, et valitsuskriisist Ligi väljaütlemise taustal rääkida ei saa, ent samas märkis, et hästi see ka mõjuda ei saa. "Ega see valitsuse koostööle ei saa kuidagi hästi mõjuda," leidis ta.

Ta lisas, et oleks see esmakordne juhus, võiks asja võtta pisut kergemalt, aga Ligi puhul on poliitilise kultuuriga sobimatuid avaldusi kuuldud ka varem.

Küsimusele, kas sotsid võtavad Ligi vabanduse vastu, vastas Mikser, et see on parem, kui mitte midagi, aga väljaütlemisega tekitatud kahju on suurem.

"Ma arvan, et üks moka otsast öeldud vabandus kindlasti ei heasta seda tekitatud kahju," sõnas Mikser.

Mikser nõustus küll nõus sellega, et Eestil on vaja tugevat rahandusministrit, ent samas nendib ta, et taolised väljaütlemised nullivad ära paljud Ligi head omadused.

"Aga kindlasti peaks ka peaminister väljendama oma seisukohta tunduvalt selgesõnalisemalt, kui lihtsalt ütlema, et Jürgen Ligi postitus nägi halb välja," sõnas ta.

Sven Mikseri sõnul mõjusid Ligi sõnad tagasilöögina ka integratsioonipoliitikale.

"Kui me mõtleme sellele, et me oleme enam kui 20 aastat töötanud palehigis selle nimel, et saavutada oma integratsioonipoliitikas edu. Et julgustada ka vene emakeelega Eesti kodanikke olema poliitiliselt aktiivsed ja võtma ühiskonnaelust osa, siis sellises olukorras on taolised avaldused väga selgeks tagasilöögiks ja näitavad, et Eestit väga pikalt juhtinud erakonnas valdav arvamus ongi see, et inimesed, kelle vanemad või esivanemad on saabunud Eestisse kusagilt mujalt, peaksid tähtsates ühiskonda puudutavates küsimustes vait olema," lõpetas Mikser.

 

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: