Michal: kristlikus kultuuriruumis on kombeks, et siiras vabandus toob andestuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kristen Michal ja Jürgen Ligi.
Kristen Michal ja Jürgen Ligi. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimees Kristen Michal ütles erakonna aseesimehe, rahandusminister Jürgen Ligi kommentaari ümber puhkenud skandaalist rääkides, et olukord saab laheneda, kui Ligi aus vabandus võetakse vastu ja antakse kätt.

Michal ütles Postimehele, et sotsiaalmeedias ebaõnnestunud kommentaari eest on Ligi vabandanud ning oma seisukohta selgitanud. "Ilmselt teeb ta seda veel. Kristlikus kultuuriruumis on kombeks, et siiras vabandus toob andestuse, mitte soovituse stiilsemalt roomata," lausus ta.

Michali sõnul on üheselt selge, et Eestis ei tohi mitte kedagi sildistada tema päritolu või rahvuse põhjal. "Läbimõtlemata kommentaar lõi sellise mulje, läbimõeldud vabandus andis kindluse, et Jürgeni mõte oli hoopis muu," ütles ta.

"Sisserändaja poeg", "juurteta"

Ligi tegi täna hommikul sotsiaalmeedias Ossinovski aadressil solvava postituse, mille pärast palus mõni tund hiljem vabandust.

Eileõhtuses "Foorumis" tõstatus väljarände küsimus, milles Ligi hinnangul on süüdi nõukogude võimust tulemine ja sellega seotud mahajäämus. Ossinovski vaidles sellele seisukohale vastu ja märkis, et seda ei saa vabanduseks tuua.

Ligi kirjutas Facebookis, et Ossinovski seisukoht pole muud kui juurtetus ja teadmatus. "Mees arvab, et ajalugu algas temast ja kõigis teemades järgib sama inetut klišeed, et eelmine valitsus tegi nii ja naa ja nüüd tuli tema. Ajades totaalselt segi seaduspära ja riigi süü."

"Just see ignorants küsimuses, kust me alustasime, on noorte äramineku suurim stiimul. Minister peaks rääkima, et tasub kannatada ja pingutada, meil läheb aina paremini (Soomel ju mitte), tema ütleb, et nõukogude võimu ei tohi süüdistada, tema ajab asja korda. Tema, sisserändaja poeg roosast erakonnast peaks olema üliettevaatlik, aga ta ei teagi vaadata," kirjutas Ligi.

Mõned tunnid hiljem otsustas Ligi oma sõnade pärast vabandust paluda: "Ma vabandan Jevgeni Ossinovski ees Facebookis antud kommentaari pärast. Tema päritolule ei ole ega saagi mul olla ühtki etteheidet, vastupidi, imetlen tema Eesti-meelsust ja keeleoskust".

Ligi tahtis enda sõnul öelda, et meil on peale kasvanud noor põlvkond, kes näeb üle mere justkui majanduslikku paradiisi ja peaks kogu aeg saama selgitusi, et meil tuleb oma heaolu nimel tööd teha, et meie mahajäämus Soomest kiiresti väheneb.

"Telesaates, kus jutuks pidanuks olema tuleva aasta eelarve, ei tohiks Eestile valusaid pikaajalisi protsesse, olgu demograafia või majandus, taandada eelmise valitsuse süüks, ja poliitikud sõltumata erakonnast ei peaks end distantseerima ajaloost ega riigi edusammudes. Veelkord, minu teravus oli ettevaatamatu ja ma vabandan."

Mitmed poliitikud - nende hulgas sotsiaaldemokraatide juht Sven Mikser, IRL-i esimees Urmas Reinsalu, eurosaadik Kaja Kallas, riigikogu keskfraktsiooni juht Kadri Simson ja paljud teised - on Ligi sõnakasutuse hukka mõistnud. Ka peaminister Taavi Rõivas kritiseeris Ligi ütlust, kuid lisas, et ta usub, et vaatamata sellele ebameeldivale väljaütlemisele on Ligi oma tööd teinud väga hästi ja tugevat rahandusministrit on Eesti jaoks kindlasti vaja.

President Toomas Hendrik Ilves ütles rahandusminister Jürgen Ligi hukkamõistu pälvinud sõnakasutust kommenteerides, et Ligi ja peaminister Taavi Rõivase praegustest otsustest sõltub Eesti täitevvõimu usaldusväärsus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: