Jaak Allik: kes usub pärast Ligi avaldust, et valitsuserakond lõimumist tõsiselt võtab? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaak Allik riigikogus.
Jaak Allik riigikogus. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv riigikogu liige Jaak Allik (SDE) ütles rahandusminister Jürgen Ligi (RE) skandaalse kommentaari kohta, et pärast seda ei usu ilmselt keegi, et Reformierakond võtab lõimumist tõsiselt.

"Lugesin Kristen Michali arvamust, et Ligi kaasus laheneks kui Ossinovski (SDE) talle käe ulataks ja hämmastusin rohem kui Ligit lugedes," kirjutas Allik eile Facebookis.

"Olen kindel, et Jevgeni on talle valmis ulatama ka kaks kätt, sest ta teab, et tegemist on oma avalduses süüdimatu inimesega, kuid see ei puutu ju üldse asjasse. Tegemist pole ju feodaalühiskonnas toimuva rüütliturniiriga, kus solvutakse teineteise peale mingi daami pilgu pärast ja pärast palutakse vabandust ja andestatakse," lisas ta.

Allik tõi välja, et Ligi avaldas arvamust, et sisserändajate järeltulija peaks poliitikas oma suud pruukima "äärmise ettevaatusega". Eriti groteskseks teeb tema hinnangul olukorra see, et Ossinovski on sünnijärgne Eesti Vabariigi kodanik ja ema poolt eestlane "ning ilmselt ainus selle valitsuse liige, kes on suuteline sooritama eesti keele eksami 99 punktile, aga see on muidugi vaid rosin kogu asjas."

Allik kirjutas, et Reformierakond on juba "täitnud" ühe lõimumisprogrammi ja raisanud sinna 20 miljonit ning valmistub vastu võtma teist sama suure raha eest. "Kes usub pärast sellist avaldust, et too valitsuserakond üldse võtab mingit lõimumist tõsiselt, kui isegi kolleeg Ossinovski tundub neile kahtlase isikuna, kellel oleks parem rääkida "äärmise ettevaatlikkusega"?" lisas poliitik.

"Kui rahaminister peaks tagasi astuma, siis selle eest, et ta on teadlikult lubanud 20 miljoni euro tuuldeviskamise ning kooskõlastanud järgmise 20 miljoni raiskamise, mille eesmärki ta ise eitab," märkis Allik.

Tema sõnul Ossinovski ei saa ega ole volitatud vastu võtma vabandust kõigi ennast solvatud tundvate Eesti kodanike eest, kelle "verepuhtus" on pandud kahtluse alla.

"Võiks lõpetada hämamise kahe ministri isiklikest suhetest, mis on ju minutiga klaaritavad, vaid rääkida ammu teada olnud sallimatusest, mis järsku päevavalgele tuli."

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimees Kristen Michal (RE) kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi kommentaari ümber puhkenud skandaali, öeldes, et olukord saab laheneda, kui Ligi aus vabandus võetakse vastu ja antakse kätt.

"Sisserändaja poeg", "juurteta"

Ligi tegi täna hommikul sotsiaalmeedias Ossinovski aadressil solvava postituse, mille pärast palus mõni tund hiljem vabandust.

Eileõhtuses "Foorumis" tõstatus väljarände küsimus, milles Ligi hinnangul on süüdi nõukogude võimust tulemine ja sellega seotud mahajäämus. Ossinovski vaidles sellele seisukohale vastu ja märkis, et seda ei saa vabanduseks tuua.

Ligi kirjutas Facebookis, et Ossinovski seisukoht pole muud kui juurtetus ja teadmatus. "Mees arvab, et ajalugu algas temast ja kõigis teemades järgib sama inetut klišeed, et eelmine valitsus tegi nii ja naa ja nüüd tuli tema. Ajades totaalselt segi seaduspära ja riigi süü."

"Just see ignorants küsimuses, kust me alustasime, on noorte äramineku suurim stiimul. Minister peaks rääkima, et tasub kannatada ja pingutada, meil läheb aina paremini (Soomel ju mitte), tema ütleb, et nõukogude võimu ei tohi süüdistada, tema ajab asja korda. Tema, sisserändaja poeg roosast erakonnast peaks olema üliettevaatlik, aga ta ei teagi vaadata," kirjutas Ligi.

Mõned tunnid hiljem otsustas Ligi oma sõnade pärast vabandust paluda: "Ma vabandan Jevgeni Ossinovski ees Facebookis antud kommentaari pärast. Tema päritolule ei ole ega saagi mul olla ühtki etteheidet, vastupidi, imetlen tema Eesti-meelsust ja keeleoskust".

Ligi tahtis enda sõnul öelda, et meil on peale kasvanud noor põlvkond, kes näeb üle mere justkui majanduslikku paradiisi ja peaks kogu aeg saama selgitusi, et meil tuleb oma heaolu nimel tööd teha, et meie mahajäämus Soomest kiiresti väheneb.

"Telesaates, kus jutuks pidanuks olema tuleva aasta eelarve, ei tohiks Eestile valusaid pikaajalisi protsesse, olgu demograafia või majandus, taandada eelmise valitsuse süüks, ja poliitikud sõltumata erakonnast ei peaks end distantseerima ajaloost ega riigi edusammudes. Veelkord, minu teravus oli ettevaatamatu ja ma vabandan."

Mitmed poliitikud - nende hulgas sotsiaaldemokraatide juht Sven Mikser, IRL-i esimees Urmas Reinsalu, eurosaadik Kaja Kallas, riigikogu keskfraktsiooni juht Kadri Simson ja paljud teised - on Ligi sõnakasutuse hukka mõistnud. Ka peaminister Taavi Rõivas kritiseeris Ligi ütlust, kuid lisas, et ta usub, et vaatamata sellele ebameeldivale väljaütlemisele on Ligi oma tööd teinud väga hästi ja tugevat rahandusministrit on Eesti jaoks kindlasti vaja.

President Toomas Hendrik Ilves ütles rahandusminister Jürgen Ligi hukkamõistu pälvinud sõnakasutust kommenteerides, et Ligi ja peaminister Taavi Rõivase praegustest otsustest sõltub Eesti täitevvõimu usaldusväärsus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: