Rõivas: ma ei näe nii tõsist kriisi, et valitsus peaks laiali minema ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Reede hilisõhtul tagasi Tallinna saabunud peaminister Taavi Rõivas ütles lennujaamas ajakirjanikele, et ta ei näe ühe Facebooki postituse pinnalt tekkimas niivõrd tõsist kriisi, et selle tõttu peaks valitsus oma koostöö lõpetama. Samas tunnistas ta, et tõsiseid jutuajamisi seisab ees mitmeid.

Rõivas ütles "Aktuaalse kaamera" ajakirjanikule, et Jürgen Ligi pole ainuke, kellega tal tuleb lähiajal kohtuda.

"Ma kindlasti kavatsen ka kohtuda sotsiaaldemokraatidega, sest mitte ainult ei olnud see Facebooki postitus sobimatu. Sobimatu oli ka see, kuidas poliitilised oponendid on seda püüdnud oma poliitilistes huvides ära kasutada selliselt, et seda konflikti suuremaks puhuda, näidata rahvusepõhise konfliktina, teha tegelikult karuteene kindlasti ka Eesti ühiskonna sidususele," rääkis ta.

"Minu meelest see teema on käest ära läinud ja siin on päris mitmeid, kellega tuleks väga tõsiselt rääkida praegu," lisas peaminister.

Küsimusele, kas praegu on õhus ka sotsiaaldemokraatide lahkumine valitsusest, vastas Rõivas, et tema ülesanne peaministrina on valitsust koos hoida. "Ma küll ei näe praegu siin sedavõrd tõsist kriisi, et selle Facebooki postituse ja sealt tekkinud solvumise pinnalt peaks valitsus kuidagi laiali minema või oma koostöö lõpetama," märkis ta.

"Ma olen sel teemal rääkinud ka Sven Mikseriga ja kindlasti seisab meil veel tõsisem arutelu ees, sest nagu ma ütlesin - loomulikult see postitus oli sobimatu. Võimalik, et paljude jaoks oli solvav ka see, mistõttu see postitus tekkis ehk sellele postitusele eelnenud väide, mis justkui mõnede hinnangul, ma olen kuulnud, on pisendanud okupatsioonikannatusi, mis on ka väga sensitiivne teema. Ja on ka neid, kelle jaoks oli kindlasti probleemiks see, kui sellel väga tundlikul teemal püütakse oma lühiajalist poliitilist profiiti lõigata, püütakse teha mingeid Facebooki kampaaniaid selleks, et koguda like-e. See ei ole see koht, kus like-e koguda," jätkas valitsusjuht. "Püüaks nüüd ikka poliitilise kultuuri parandamise poole, püüaks nii, et kõik saavad aru, et tundlikel teemadel tuleb ka taktitunnet hoida."

Postimehe ajakirjanikule vastates tunnistas Rõivas, et olles äsja koju tagasi saabunud, pole ta ise veel haridusminister Jevgeni Ossinovskiga suhelnud, kuid avaldas samas veendumust, et kas nädalavahetusel või järgmisel nädalal on kindlasti võimalik sel teemal rääkida.

"Kindlasti ma soovin oma valitsuse liikmetega silmast silma rääkida," selgitas ta. "Ja ma loodan, et on võimalik rääkides ka neid seisukohtasid pisut üksteisele lähemale tuua. Et see, kui on öeldud välja ükskõik mis põhjusel asju, mida hiljem kahetsetakse ja vabandatakse, siis see on üks pool. Aga teine pool on see, kui seda püütakse kuidagi täiendavalt veel võimendada. Kumbki minu silmis ei ole aktsepteeritav ja igal juhul peab sellega tegelema," sõnas peaminister lõpetuseks.

Reformierakondlasest rahandusminister Jürgen Ligi tegi neljapäeva hommikul suhtluskeskkond Facebookis haridusminister Jevgeni Ossinovski (SDE) aadressil solvava postituse, mille pärast palus mõni tund hiljem vabandust. Postituse sõnakasutuse on hukka mõistnud mitmed poliitikud, nende seas ka riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simson, IRL-i esimees Urmas Reinsalu ja Reformierakonna eurosaadik Kaja Kallas. Ka president Toomas Hendrik Ilves tegi juhtumi osas kriitilise avalduse, kus rõhutas, et Ligi ja peaminister Taavi Rõivase praegustest otsustest sõltub Eesti täitevvõimu usaldusväärsus. Keskfraktsioon on juba alustanud Ligi umbusaldamiseks allkirjade kogumist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: