Paet: Türgiga tuleks avada uued EL-i liitumisläbirääkimiste peatükid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Urmas Paet
Urmas Paet Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Välisminister Urmas Paet kutsus Tallinnas kohtumisel Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga ning Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğluga ja Türgi Euroopa Liidu asjade ministri Volkan Bozkiriga Türgit üles osalema Balti riikide õhuturbes Ämari lennuväljalt ning väljendas seisukohta, et ELi liitumisläbirääkimised Türgiga peavad jätkuma.

Paeti sõnul on Türgi Eestile väga oluline NATO liitlane. "NATO Walesi tippkohtumine andis tunnistust NATO ühtsusest ning võimest kiiresti muutnud olukorraga kohaneda. Valmisoleku tegevuskava vastuvõtmisega tekkis NATO heidutuse uus tavaolek, mille elluviimiseks tuleb liitlastel ühiselt leida piisavad ressursid," vahendas välisministeerium pressiteates ministri öeldut.

Erdogan ja Paet arutasid ka konflikti Ukrainas. Paeti sõnul tuleb vältida uue külmutatud konflikti teket Euroopas.

"Ka Krimmi annekteerimist tuleb järjepidevalt hoida rahvusvahelises agendas ning tagada inimõiguste järgimine ka krimmitatarlaste suhtes,“ märkis ta.

Paet ja Erdoğan kõnelesid ka terrorismivastasest koostööst Süürias ja Iraagis. Paeti sõnul peab rahvusvaheline kogukond tegema kõik, et tõkestada äärmusrühmituste rünnakud Iraagis ja Süürias.

„Me hindame kõrgelt Türgi panust suure ja kuluka koorma võtmisel seoses Süüria ja Iraagi põgenikele peavarju andmisega,“ märkis välisminister. Ta lisas, et Eesti kindlasti jätkab pagulaslaagrite toimimise toetamist ka 2015. aastal.

Välisminister kõneles kohtumisel Türgi välisministri ja Türgi EL-i asjade ministriga ka Türgi Euroopa Liiduga liitumise protsessist. Paeti sõnul on Eesti soov jätkuvalt Euroopa Liidu laienemispoliitika edendamine.

„Liitumiskõnelustel Türgiga tuleb avada uued läbirääkimispeatükid. Türgi on Euroopa Liidule oluline strateegiline partner, keda tuleb hoida Euroopa Liidu kursil,“ lisas Paet.

Ta rõhutas, et Türgi on Euroopa Liidu jaoks tähtis energiatransiidi riik. „Türgi omab strateegilist rolli ELi energiatarnete mitmekesistamisel ning on võtmetähtsusega riik Lõunakoridori projektide teostumisel,“ lisas välisminister.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: