Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Karmo Tüür: Porošenko Bloki oodatust väiksem häälte arv on isegi hea

Et presidendipartei Porošenko Blokk ei saanud Ukraina ennetähtaegsetel parlamendivalimistel 30% või isegi 40% häältest, nagu oli ennustatud, on isegi hea, arvab politoloog Karmo Tüür.

Absoluutne enamus parlamendis on ahvatlev eesmärk, et reformid edukalt läbi viia, kuid siis võib ühtlasi tekkida soov võimalikust opositsioonist teerullina üle sõita, rääkis Karmo Tüür telefoniintervjuus ETV saatele "Terevisioon".

"Ehk siis selline tulemus, kus kaks suuremat parteid on saanud - esialgsetel andmetel - suhteliselt võrdselt kohti, loob olukorra, kus tingimata peavad algama läbirääkimised, tuleb moodustada koalitsioon, sinna tuleb võib-olla kaasata ka kolmandaid osapooli, ja see on sellise demokraatia harjutamise või diskussiooni loomise mõttes ainult hea," rääkis Tüür.

Vastuseks küsimusele, kes võiks olla kolmas pool, nentis ta, et poliitikas ei ole absoluutseid tabusid, et kellegagi iialgi koalitsiooni ei moodustata.

"Praegu on küll Porošenko öelnud pisut ebalevalt, et tõenäoliselt selle niinimetatud opositsioonilise blokiga ehk Regioonide Partei järeltulijaga ei taheta minna läbirääkimistele. Aga ka seda, muidugi mõista, ei saa absoluutselt välistada."

Tüüri arvates oleks napilt valimiskünnise ületanud Tõmošenko Bloki või Oleg Ljaško Radikaalse Partei valitsuskoalitsiooni kaasamine märgiline, ja samasugune oleks nende kõrvalejätmine.

"Üks, mis on oluline, on see, et neid arve, mida me praegu teame, ei maksa võtta väga-väga tõsiselt. Loomulikult nad indikeerivad peamisi jõujooni, aga asi on selles, et Ukraina valimisseaduse eripärade tõttu pooled kohad täideti nüüd parteinimekirjade järgi, mida me teame enam-vähem, Aga teine pool täidetakse ju üksikkandidaatidega. Ja see tähendab seda, et reaalsete fraktsioonide suurust parlamendis me veel ei tea," rääkis Tüür, kelle sõnul üksikkandidaatidena parlamenti valitud inimesed võivad liituda erinevate fraktsioonidega. Tema arvates ei muutu üldpilt seetõttu siiski märkimisväärselt.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: