Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja: internetis laste järele valvamist ei tuleks panna vaid lapsevanema õlule

Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson
Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson leiab, et internetis on vabadus läinud väga suureks, sest väga palju on veebilehekülgi, kust leiab ainest vägivallategudeks. Vastutust ja lapse tegevuse jälgimise kohustust internetis ei paneks õpetaja aga ainult vanematele.

"Internet on kasvanud monstrumiks, mis hakkab paljusid asju ära sööma. Mina arvan, et õiget vabadust tuleks ikka natuke piirata ka,“ ütles Göransson "Vikerhommikus". Tema hinnangul peaks seda vabadust piirama taolist internetisisu ära keelates.

"Kui keegi ütleb, et kedagi tuleb ära tappa või et ennast tuleb ära tappa, ei ole see mingi sõnavabadus. See ei ole sõnum, mis väärib levitamist," on Göranssoni seisukoht. Noortele võib olla väga keeruline taolise sisuga kokku puutuda ja sellesse kinni jääda.

Viimaste sündmuste valguses on taas tõstatunud küsimus, kas ja kui palju peaksid vanemad jälgima laste tegevust internetis ja suhtlemist suhtlusvõrgustikes. Internetis laste järel valvamist ei paneks Göransson aga ainult lapsevanemate õlule, see peaks olema laiemalt kogukonna ülesanne ning selle juurde kuulub ka teatav vabaduse piiramine.

"See oleks nagu võtaksime kõik liikluseeskirjad ära ja ütleksime, et vanemad peavad hoidma silma lastel peal," ütles Göransson.

Göransson ei poolda aga seda, et vanemad peaksid hakkama üha rohkem lapsi kontrollima ja jälgima. "Usaldus on lapse ja vanema kalleim vara ja lahendus ei saa olla, et vanemad luuravad laste järgi."

Ta tõi näiteks Rootsis müüdavad laste joped, millele on sisse ehitatud GPS, et vanemad saaksid pidevalt jälgida, kus laps viibib. Göransson ei pea sellist pidevat järelvalvet õigeks ning rõhutab, et lapse ja vanema vahel peab olema sedavõrd usalduslik suhe, kus laps julgeb ausalt rääkida kus ta käis ja mida tegi.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: