Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saarts: Reformierakond vajas julgeolekuküsimustes eestkõnelejat

Tõnis Saarts.
Tõnis Saarts. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Politoloog Tõnis Saartsi hinnangul on Eerik-Niiles Krossi liikumine Reformierakonda parteile suur töövõit, sest erakond sai endale eestkõneleja julgeolekuküsimustes.

"Reformierakond võidab sellest. Reformierakond on juba alates Pronksiööst püüdnud enda poole tõmmata IRLi rahvuskonservatiivseid valijaid. Seoses Krossi erakonnavahetusega õnnestubki Reformierakonnal oma positsiooni rahvuskonservatiivses nišis taas veidi tugevdada," kommenteeris Saarts ERR-i uudisteportaalile.

Kuid võimalikud uued valijad pole ainus, mida Saartsi sõnul Kross endaga Reformierakonna jaoks kaasa toob.

"Reformierakond vajab hädasti uusi eeskõnelejaid julgeoleku ja Vene-ohu temaatikal. Neil on praegu võtta peamiselt vaid välisminister Urmas Paet, kuid sellest jääb väheseks, kui üritatakse julgeolekut nende valimiste põhiteemana välja käia," arvas Saarts.

Kross on siin Saartsi hinnangul sobiv seetõttu, et pooleldi neutraalse eksperdi staatuses ja tunnustatud arvamusliidrina meedias, mõjub ta kompetentse ning usaldusväärsena ka valijate jaoks, kellest mitte kõik pole tingimata veendunud rahvuskonservatiivid ja Vene-vastased.

Krossi ja Alenderit võib Reformierakonnas saata edu

Saarts rääkis, et Eesti poliitikas on nähtamatu rajajoon, kus ühe bloki moodustavad Reformierakond ja IRL ning teise bloki SDE ja Keskerakond.

"Neid blokke ei erista ainult vaated sotsiaal-majanduslikele poliitikatele (vasak-parempoolsus), vaid ka erinevad vaated rahvusküsimusele," lausus politoloog.

Ta märkis, et poliitikud, kes ületavad kahe bloki vahelise rajajoone, riskivad valijate usalduse kaotamisega, sest nende "näovahetus" ei mõju eriti veenvana. Näiteks tõi Saarts on siin Vilja Savisaar-Toomasti, kes on siirdumisest Keskerakonnast Reformierakonda pigem kaotanud kui võitnud.

"Blokkide-sisesed erakonnavahetused pole aga poliitikutele nii suureks probleemiks. Meenutagem kas või Rainer Vakra liikumist Keskerakonnast SDE-sse - ta ei kaotanud sellest hääli. Ilmselt sama võib minna ka Alenderi ja Krossiga - nende erakonnavahetus ei tekita valijates liialt palju lisaküsimusi," lõpetas Saarts.

Endine IRL-i aseesimees Eerik-Niiles Kross ja eestseisuse liige Yoko Alender astusid täna Reformierakonda. Eerik-Niiles Kross oli viimastel kohalikel valimistel ka IRL-i Tallinna linnapeakandidaat. Kross oli ka Tallinna linnavolikogu IRL-i fraktsiooni esimees ning Yoko Alender fraktsiooni aseesimees.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: