Virgini kosmoseprojekt jätkub vaatamata õnnetusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1414863798000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA-s Californias kukkus katselennul alla ettevõttele Virgin Galactic kuulunud kosmoselaev. Õnnetuse tagajärjel hukkus üks piloot, tesel õnnestus katapulteeruda, kuid ta sai raskelt viga. Virgini omanik Richard Branson lubas, et jätkab kosmoseprojektiga.

Virgini kosmoseprojekti eesmärk on hakata lennutama turiste 2015. aastal 100 kilomeetri kõrgusele meie planeedist, kust saaks siis Maad vaadata ja kogeda lühiajaliselt kaaluta olekut. Kümmekonna aastaga on välja töötatud NASA-st erinev stardimehhanism, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kosmoselaeva veab õhku reaktiivlennuk, mis eraldub laevast enne viimase lõplikku kiirendust. Eilne õnnetus toimuski 15 kilomeetri kõrgusel vaid paar minutit pärast seda, kui reaktiivlennuk laevast eraldus.

SpaceShipTwo nimeline laev purunes õhus tükkideks ja kukkus alla Mojave kõrbes.

"Õnnetus ei juhtunud vastu maad kukkudes, sest rusud on kolme kilomeetri ulatuses laiali. Tükid ei lenda nii kaugele pärast kokkupõrget maaga. Ilmselgelt oli enne kokkupõrget mingi tõrge," rääkis Kerni maakonna šerif Donny Youngblood.

Esimene teade anomaalia kohta tuli 90 sekundit pärast eraldumist. Laevas olnud üks pilootidest hukkus, tema surnukeha oli laevakere sees. Teine piloot, kes suutis katapulteeruda, sai raskelt vigastada. Ta leiti kilomeetri kauguselt laevakerest.

See oli teine kord, kui Virgini kosmoselaev SpaceShip Two saadeti katselennule üheksakuuse vaheaja järel. Õnnetuse täpne põhjus loodetakse koos lennundusvõimudega välja selgitada.

"Kosmos on tugev ja täna oli raske päev. Me kavatseme toetada uurimist, kui selgitame, mis täna juhtus. Kavatseme seda põhjalikult uurida," kinnitas Virgin Galacticu tegevjuht George Whitesides.

Õnnetuspaigas käis ka Virgini omanik sir Richard Branson, kes avaldas kaastunnet hukkunud piloodi omastele ja kinnitas, et õnnetuse põhjuste selgitamise kõrval jätkatakse püüdlusi kosmoseturismi alustamiseks.

"Teadmiste ja võimaluste piiride lükkamine on vältimatute riskidega. Inimvõimekuse ja tehnika piiride kompamisel seisame juhuslikkuse õlgadel. Eile jäi meil sellest puudu. Hindame nüüd põhjalikult õnnetuse põhjuseid ja pühendunult õpime sellest ning liigume koos edasi sõprade ja ettevõtjatena," rääkis Branson.

Virgin teatas, et testlennul oli kasutusel uut tüüpi kütusesegu, mida varem ei ole õhus proovitud. Maapealsed testid ei ole ettevõtte kinnitusel probleeme näidanud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: