Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mart Nutt: Ida-Ukraina valimised ei ole seaduslikud

Foto: RIA Novosti

Ida-Ukrainas Donbassis toimusid täna separatistide eestvedamisel valimised erinevatesse võimuorganitesse. Venemaa on lubanud valimisi tunnustada, kuna see seadustab Ida-Ukrainas võimul oleva režiimi, leiavad valimisvaatlejad.

Aastaid erinevatel valmisvaatlusmissioonidel käinud Mart Nutt ütles ERRi raadiouudistele, et kindlasti pole Ida-Ukraina tänased valimised vabad ja demokraatlikud, sest nende korraldamiseks tuleks täita kaks eeldust. Esiteks peaksid hääletada saama kõik hääletusõigust omavad inimesed ning teiseks peaksid nad saama selle valiku teha välise surveta.

Praegu Donbassi alasid Ukraina ei kontrolli ja need on Vene-meelsete separatistide käes. Nii pole tagatud ka see, et häältelugemine toimuks ausalt.

"Seda, kuivõrd ausalt need valimised seal läbi viiakse ei saa öelda, kuid kindlasti võib öelda seda, et need valimised ei ole seaduslikud." Põhjusena tõi Nutt välja asjaolu, et tegu on isehakanud riikidega, mida ei ole tunnustatud. Valimiste toimumine ja tulemus on tema hinnangul vajalik vaid Venemaale.

Täna püüavad separatistid valida parlamenti ja ka presidenti. Mart Nutt võrdles toimuvat aasta alguses toimunud Krimmi referendumiga. Lisaks tõi ta paralleeli 1939. aasta Austriaga, kus samuti 99,8 protsenti hääletas Austria iseseisvuse likvideerimise ning Saksamaaga ühinemise poolt. Aga juba siis ei peetud seda legitiimseks, kuna valimised toimusid okupatsioonivägede kohalolekul.

"Krimmi referendumiga oli sama lugu – Venemaa oli selleks ajaks Krimmi okupeerinud ja see rahvahääletus toimus Vene vägede kontrolli all," ütles Nutt.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: