X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu jättis puuetega inimesed töövõimereformi arutelust kõrvale

{{1415083439000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Puuetega inimesed, kes tegid riigikogule ettepaneku töövõimereformi aruteluks, jäeti ise sellest kõrvale.

Eesti Päevaleht kirjutab, et puuetega inimeste organisatsioonid tegid riigikogu juhatusele ühispöördumise, millele oli alla kirjutanud selleks hetkeks üle 3500 inimese ning soovisid sellega olla kaasatud riiklikult tähtsa töövõimereformi arutellu.

Sotsiaalkomisjoni eilsel otsustaval arutelul, kus osales ka tervise- ja tööminister Urmas Kruuse, otsustati reformist kõnelema kutsuda Puuetega Inimeste Koja juht Monika Haukanõmm, kes siis esindaks puuetega inimesi, kuid Haukanõmme kontaktid ei olnud petitsioonile lisatud.

Petitsiooni esitajad olid sellisest asjade käigust äärmiselt üllatunud, sest kogu ettevõtmise mõte oli ju endale sõnaõigust saada.

„Riigikogu läks jälle väga mugavale teele. Kui sõnades püütakse puudega inimesi aktiveerida, siis oleks võinud ju lubada kõnepulti ka puudega inimese, mitte jälle nende esindaja,” sõnas liikumispuudega inimeste liidu juhatuse liige Tiia Sihver.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni ettepanekul vaetakse pöördumist riigikgu täiskogu istungil

Sotsiaalkomisjon tutvus pöördumisega ja arvestades teema olulisust, tegi riigikogu juhatusele ettepaneku arutada seda oluliselt tähtsa riikliku küsimusena täiskogu istungil. Komisjon leidis üksmeelselt, et arutelu võiks toimuda enne eelnõu teist lugemist, teatas riigikogu pressiteenistus ERR-ile.

Homme toimuval arutelul teevad täiskogus 15-minutilise ettekande tervise- ja tööminister Urmas Kruuse, sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof, riigikontrolli tulemusauditi osakonna auditijuht Liisi Uder ja Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIK) juhatuse esimees Monika Haukanõmm.

Sotsiaalkomisjon palus EPIK-i esindajat Monika Haukanõmme esineda arutelul ettekandega, sest koda on Eestis tegutsevate puuetega inimeste organisatsioonide katusorganisatsioon, mille võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 30 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust ning ühendus esindab kokku umbes 420 organisatsiooni üle Eesti.

Sotsiaalkomisjon valis Haukanõmme ettekandjaks, sest ta on teinud puuetega inimeste organisatsiooni nimel muudatusettepanekuid töövõimereformi puudutavatele seaduseelnõudele ning osalenud kõikidel sotsiaalkomisjoni istungitel, kus neid on arutatud. Samuti on EPIK üks pöördumisele allakirjutanud organisatsioon.

Täiskogus saavad küsimusi esitada ainult riigikogu liikmed

Riigikogu täiskogus toimuvatel aruteludel on õigus esitada küsimusi üksnes riigikogu liikmetel.

Riigikogu sotsiaalkomisjonil ning riigikogu juhatusel pole pädevust laiendada riigikogu istungil küsimuste esitamise õigust omavat isikute ringi, sest riigikogu kodu- ja töökorra seadus seda ei võimalda. Seepärast ei saa puuetega inimesed istungil küsimusi esitada.

Küll on aga kõigil osalejatel võimalus esitada küsimusi komisjoni istungil 6. novembril. Sotsiaalkomisjon arutab kollektiivset pöördumist koos selle esitajate esindajatega eraldi komisjoni istungil 6. novembril peale riigikogu istungit.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: