X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Puuetega inimeste esindaja esinemine võib jääda riigikogu kodukorra taha

Töövõimereformi arutelul riigikogus soovitakse siiski sõna anda ka neile inimestele, kes sel teemal avaliku pöördumise algatasid ja riigikogule esitasid, kuid esialgu sotsiaalkomisjon seda vajalikuks ei pidanud ning muudatus sündis opositsiooni survel. Riigikogu kodukord ei näe aga ette päevakorra muutmist töönädala keskel ja kas seda saab siiski teha, arutab riigikogu juhatus homme.

20. oktoobril näitasid kogu Eesti meediakanalid, kuidas Eesti liikumispuudega inimeste liidu juhatuse liige Tiia Sihver viis parlamendile pöördumise, mille üks algatajatest oli liit, mida ta esindas ehk Eesti liikumispuuetega inimeste liit. Pöördumises sooviti töövõimereformi arutamist riiklikult tähtsa küsimusena, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pöördumisel oli 3500 toetusallkirja ja algatajate nimel Tiia Sihveri kontaktandmed. Eile otsustas sotsiaalkomisjon, et riigikogu ees esineb hoopis puuetega inimeste koja esindaja Monika Haukanõmm.

"Koalitsiooni pool arvati, et puuetega inimeste esindajat ei ole vaja, sest puuetega inimeste koda teda juba esindab," märkis keskerakondlasest sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus.

Puuetega inimeste koda on küll mitme liidu katuseorganisatsioon, kuid ei esinda kõiki pöördumise algatajaid, näiteks hooldajate liitu. Pealegi liitus puuetega inimeste koda pöördumisega teistest märksa hiljem, väidetavalt alles oma alaliitude survel.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige ja sotsiaalkomisjoni aseesimees Margus Tsahkna rääkis, et kellelgi ei olnud puuetega inimeste koja esindaja esinemise vastu midagi, kuid opositsiooni jaoks oli küsimus, miks jäeti kõrvale koalitsiooni läbiviidava töövõimereformi teravaimad kriitikud - inimesed ja organisatsioonid, kes on korraldanud meeleavaldusi ja kogunud allkirju, kelle ettepaneku tulemusena üldse töövõimereformi riiklikult tähtsa küsimusena arutatakse.

Ettepanek, kutsuda riigikogu ette esinema ka pöördumise algatajate esindaja, hääletati Tsahkna sõnul komisjoni istungil koalitsiooni häältega maha.

"Mulle tundub, et Jürgen Ligi tagasiastumise üheks hinnaks oli see, et 100 tuhandest puudega inimesest sõidetakse üle, see töövõimereform võetakse lihtsalt vastu ja väga ootamatult on ka sotsiaaldemokraadid, kes on olnud töövõimereformi osas väga kriitilised, oma seisukohti muutnud viimase nädala jooksul," rääkis Tsahkna.

Sotsiaalkomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof selgitas, et puuetega inimeste koja juhti poleks saanud kutsumata jätta. "Meil oli teadmine, et esineda saab neli inimest ja selle pärast langeski valik Monika Haukanõmmele, et ta on osa võtnud kõikidest komisjoni istungitest, mis on puudutanud töövõimereformi eelnõusid ja teinud ka hulgaliselt muudatusettepanekuid," rääkis Pikhof.

Täna hääletas komisjon uuesti ja leiti opositsiooni survel võimalus ka viiendale esinejale. Tema esinemine võib aga jääda riigikogu kodukorra taha.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: