Varblane ja Kattel: teadust rahastades tuleks üle jõu elada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui tahame väikerahvana säilida, tuleb just teaduses nii-öelda üle jõu elada, leiavad professorid Urmas Varblane ja Rainer Kattel.

TÜ rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane rääkis intervjuus ETV hommikuprogrammile, et kõik tahavad, et riik oleks rikkam ja elu oleks parem, kuid selles kiputakse teaduse rolli alahindama.

"Küsimus on selles, milline peaks ja võiks olla teaduse roll, et saaksime läbi nn keskmise sissetuleku või tulutaseme lõksust. Me näeme, et ümberringi on riigid rikkad, aga me küsime, et miks meie ei ole. Ehk kuidas nii teha, et teadus panustaks rohkem rikkuse kasvu," selgitas Varblane.

TTÜ professor Rainer Katteli sõnul ei tohi ära unustada, kust me oleme tulnud ja kuhu me soovime jõuda.

"Ühest küljest on oluline see, kust me tuleme ehk nõukogudeaegne süsteem ja kuhu me oleme jõudnud, mis on siis väga avatud kapitalism. Me ei ole leidnud head lahendust, kuidas mineviku taak ja see, kuhu me tahame jõuda, ära lahendada," sõnastas ta probleemi.

Kattel lisas, et kõik osapooled peavad peeglisse vaatama ja asju teistmoodi tegema. Alates teadlastest endist kuni ettevõtjateni ja poliitikuteni välja.

Varblane ütles, et teaduse rahastamise teema on nii aktuaalne seetõttu, et Euroopa valitsused kipuvad iga keerukama olukorra juures vähendama teaduse ja arenduse eelarvet.

"Kui praegu on Ukrainaga seoses tekkinud sanktsioonid ja on küsimus, kuidas seda kompenseerida, siis kiputakse just teaduse rahastust vähendama," sõnas Varblane.

Ta rõhutas, et Eesti puhul on viimase 6-7 aasta jooksul toimunud väga suur teaduse rahastamise kasv ja nii võib kõrvalvaataja õigustatult küsida, millest üldse see rahulolematus.

"Küsimus on selles, et kasv on olnud suures osas ehitiste ehk infrastruktuuri loomine. Just praegu sai valmis üks viimaseid sellest 18 majast, mis on ehitatud: keemikumid, füüsikumid jne," vastas Varblane.

"Meil on praegu see oht, et tekib olukord, kus on väga võimas infrastruktuur, ja siis on teadlased, kelle palgad on väga tagasihoidlikult muutunud. Ja need teadlased lähevad hoopis mujale tööle," lisas ta.

Kattel ütles, et Eesti soov ja huvi peaks olema pakkuda ülikoolides maailmatasemel õppetööd. Selleks peame oma teadlaskonda kasvatama ja arendama.

"Me ei saa olla kõiges maailmatasemel, aga peame üritama. Kui me tahame väikerahvana säilida, siis peame just teaduses nö üle oma jõu elama," märkis Kattel.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: