Parts: kogemusest Pentus-Rosimannuse puhul rääkida ei saa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Juhan Parts.
Juhan Parts. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogu väliskomisjoni liige Juhan Parts (IRL) on üllatunud, kuivõrd tühi on Reformierakonna pink vastutusrikka välisministri ametikoha täitmiseks.

Reformierakonna esimehe Taavi Rõivase ettepanekul saab uueks välisministriks senine keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, kelle ministritooli võtab omakorda üle riigikogulane Mati Raidma.

"Mis puudutab välisministri kandidaati, siis ma ei mäleta mitte ühtegi tema seisukohavõttu, ideed, arvamuslugu või tegevust, mis puudutaks Eesti välispoliitikat. See tekitab suuri küsimusi," ütles Parts ERR-i uudisteportaalile.

Parts avaldas lootust, et riigikogu väliskomisjon kohtub lähiajal Pentus-Rosimannusega ja viib läbi väga põhjaliku kuulamise nii Eestit puudutavate aktuaalsete välis- ja julgeolekupoliitiliste küsimuste kui ka pikaajalise vaate osas.

"Kõige hullem, mis Eesti jaoks praegu juhtuda saab, on see, et kaotame diplomaatiliselt teenistuselt igasuguse otsustusvõime ja juhtimise," hoiatas IRL-i peaministrikandidaat.

"Seda me peame üritama väliskomisjoni tasemel kas ära hoida või vähemalt veenduma, et mis meie välispoliitilise tippjuhiga saama hakkab," lisas Parts.

Ta ei mõista ka, mida tähendab jutt Pentus-Rosimannusest kui kogenud poliitikust. "Siin ei maksa mingisugune CV, vaid tegelik välispoliitika kogemus, mõtlemis- ja analüüsivõime, suhtlusvõrgustik."

Küsimusele, kes olnuks parem kandidaat, mainis Parts näiteks Siim Kallase nime, kuid tunnistas samas, et Reformierakonna tagatuba poleks sellega nõustunud.

"Ma tean, et Siim Kallas on põhimõtteliselt seadnud kahtluse alla kogu Reformierakonna tagatoa väärtused. Selle tõttu oleks see tõenäoliselt teostamatu ettepanek," sõnas Parts.

Raidmalt ootab eelkäija vigade parandamist

Keskkonnaministri kandidaadi Mati Raidma kohta ütles Parts, et loodetavasti vaatab uus minister lähikuudel üle kõik need kahjulikud otsused, mis on keskkonnaministeeriumis Pentus-Rosimannuse juhtimisel Eesti majandusele tehtud.

Suurima etteheitena tõi Parts välja senise ministri katse välja suretada arenemisvõimeline põlevkivitööstus.

"See on täiesti arusaamatu. Igasugune diskussioon puudub praegu vastava ettevõtjaskonnaga. Teaduste akadeemia on öelnud, et keskkonnatasude taoline tõstmine on lubamatu ja Eesti majandust pikaajaliselt kahjustav," rääkis Parts.

Ta tõi näiteks ka riigikontrolli auditi, milles leitakse, et keskkonnatasude tõstmine nõuab väga põhjalikku analüüsi.

"Samas teame, et lahkuv keskkonnaminister ei ole avalikkusele piisavalt selgitanud majanduse jaoks kahjulikke ja ütleme ausalt ka et keskkonnaseisundit mitte mingil moel parandavaid keskkonnatasude räiget tõusu," sõnasta Parts.

Teise valupunktina tõi Parts esile Rail Balticu. Tema sõnul valitseb oht, et trassiga joostakse Harjumaal ummikusse ja selle vältimiseks tuleks kokku kutsuda rahvusvaheline keskkonnaekspertiis, et anda avalikkusele ja Harjumaa elanikele veenev vastus, miks ei ole võimalik trassi planeerida koos kavandatava Nabala looduskaitsealaga.

Selle küsimuse tõstatasid tänasel Rail Balticu toetusrühma koosolekul riigikogus Saku, Kiili, Saue, Rae vald ning ka Raplamaa elanikud.

Partsi jaoks on olnud arusaamatud ka keskkonnaministeeriumi senised seisukohad, mis puudutavad kõikvõimalikke geoloogilisi uuringuid.

Reformierakonna esimehe Taavi Rõivase ettepanekul saab uueks välisministriks senine keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, kelle ministritooli võtab omakorda üle riigikogulane Mati Raidma.

Täna kogunenud Reformierakonna juhatus andis ettepanekule omapoolse kinnituse.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: