X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Puuetega inimesed heitsid riigikogus ette vähest kaasamist

{{1415250750000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Puuetega inimeste esindaja Tiia Sihver tõi oma ettekandes riigikogule etteheitena välja puuetega inimeste vähest kaasamist töövõimereformi ettevalmistamisse.

Tema sõnul oleks kõigepealt vaja puuetega inimestele ja neid hooldavatele perekondadele tagada ühtselt kättesaadavad sotsiaal-, tugi- ja hoolekandeteenused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meid ei ole kaasatud haridussüsteemi, et kuidas puudega inimestel on haridustase, kuidas nad on seal omandanud tööoskusi või nad vajavad täiendõpet või midagi sellist," ütles puuetega inimeste esindaja Tiia Sihver.

"Ei ole arvestatud, kuidas hakkavad tulema puudest tulenevad sotsiaalteenused. Mida vajab näiteks liikumispuudega inimene - isiklikku abistajat. Kurt inimene viipekeele tõlkijat," lisas Sihver.

Tervise- ja tööminister Urmas Kruuse selgitas, et üks eelnõu on seotud töövõime toetusega ja teine rehabilitatsiooni ja sotsiaalteenustega. "Need kaks eelnõud peavad kindlasti liikuma käsikäes. Ei saa vastu võtta ühte ja jätta teine vastu võtmata," lausus minister.

Ülejäänud eelnõud ei ole Kruuse hinnangul töövõimereformi küsimus, vaid kaasnevad nähud. "See jääb juba järgmistele valitsustele," lisas ta.

Riigikogu analüüsis täna olulise tähtsusega riikliku küsimusena kavandatavat töövõimereformi ja puuetega inimeste olukorda.

Arutelu kutsuti kokku eelkõige Eesti puudega inimeste liitude survel, kes nõuavad, et töövõimereformi kava vaadataks uuesti üle.

Eesti liikumispuudega inimeste liidu juhatuse liige Tiia Sihver on varem öelnud, et Eesti pole veel töövõimereformiks valmis.

Puudega inimeste ja omastehooldajate esindusorganisatsioonid ning nende toetajad esitasid riigikogule ühise pöördumise töövõimereformi kohta 20. oktoobril.

3500 toetusallkirjaga pöördumise hinnangul on töövõimereformi korraldajatel üsna udune arusaam, kuidas puudega inimesi saaks tööle aidata.

Sotsiaalkomisjon palus tänaseks esinema Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimehe Monika Haukanõmme, kuid kuna koda ei esinda kõiki pöördumise algatajaid, lisati esinejate hulka ka pöördumise algataja Tiia Sihver.

Arutelu stenogrammi saab vaadata SIIT.

Toimetaja: Priit Luts, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: