Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Veteranid toetavad sõjaväestatud piirivalve taastamist

Foto: ERR

Endine piirivalveülem Tarmo Kõuts ja emeriitprofessor Ülo Vooglaid tegid möödunud nädalal ettepaneku taastada Eestis sõjaväestatud piirivalve. Nende idee on leidnud heakskiidu piirivalve asutajate hulgas.

Kunagine riigiminister Raivo Vare, piirivalve loomise juures olnud Uno Kaskpeit ja Riho Breivel leiavad, et taastamine on teostatav, kui on piisavalt poliitilist tahet, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Piirivalve ohvitserid hakkasid lahkuma kaitseväkke ja kaitseliitu 2005. aastal. Eesti piirivalve muudeti piiripolitseiks 2007. aastal. Siis lahkusid viimased sõjaväelise väljaõppega ohvitserid. Nemad nimetasid tollaseid reforme piirivalve lammutamiseks.

Uno Kaskpeit, kes oli osalenud piirivalve rajamisel 90-ndate alguses, oli 2007. aastal sisekaitseakadeemia piirivalvekolledži direktor.

"Põhjuseks oli see, et 2007. aasta 1. juulist võeti vastu uus piirivalveseadus, mis viis piirivalve välja riigikaitsesüsteemist ja muutis täielikult tsiviilorganisatsiooniks," lausus piirivalve veteran Uno Kaskpeit.

Tolli peainspektorina töötanud ja piirivalves erinevatel ametikohtadel töötanud Riho Breivel ütleb, et jalgratast leiutama ei pea - plaanid on sahtlis olemas.

"Viimane arengukava meil oli valmis tehtud 2006, kus on tegelikult paljud asjad sees, mis üldse Schengeni viisaruumis piirivalve tegema peaks ja kuidas ta peaks olema organiseeritud. Seal on nii inimeste arvud, nii piiri katmise võimalused, nii neli piirivalvetsooni - kuidas kogu süsteem toimib alates välissuhetest, kahepoolsetest suhetest, lõpetades kompensatsioonimeetmetega," rääkis piirivalve veteran Riho Breivel.

Kunagine riigiminister Raivo Vare vastutas ka majanduspiiri rakendamise eest ning ta juhtis piirikomisjoni. Vare arvab samuti, et on aeg sõjaväestatud piirivalve taastada.

"Mina mõtleks selle peale, et siiski minna tagasi vana süsteemi juurde, kus oli tegu sõjaväestatud organisatsiooniga. Seal on nagu kaks funktsiooni - tal on ka esimese lahingu vastuvõtmise funktsioon, mida politseil ei ole," märkis Vare.

"See oleneb meil poliitikutest. Ja meie riigiisade tahtmisest. Ja siseministeeriumi võimekusest asja muuta," ütles Riho Breivel.

Kas piirivalve lammutati või mitte, on sõnade valiku küsimus. Sõjaväestatud piirivalve taastamise pooldajate esiletuleku taga on mure, et praegune piirivalve sobib tuhandeaastase rahuriigi tingimustele.

"Süsteemi taastamine on alati natuke keerukas ja aeganõudvam. Nii et ei oska öelda. Aga ma arvan, et see ei ole ühe aasta programm üldse - see on mitme aasta tegevus," arvas Raivo Vare.

Uno Kaskpeit ütles, et paljud kunagised piirivalveohvitserid ja allohvitserid oleks nõus teenistusse tagasi tulema, kui Kõutsi-Vooglaiu üleskutsest asja saab.

"Tänagi siin Tallinnas ehituskaupluses sain ühega kokku. Oli müügimees. Ja tuli juurde - mina algul ei tundnudki teda ära. Ajasime juttu - just oli Kõutsi ja hr Vooglaiu üleskutsest juttu ja ütles, et ma olen nõus tulema uuesti teenistusse, kui see asi hakatakse uuesti looma," kinnitas Kaskpeit.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: