Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aruküla mõisakool saab korda

Järvamaal Koeru vallas asuv Aruküla mõis on Järvamaal neljas mõisakool, mis tehakse korda Norra, Šveitsi ja Liechtensteini abiraha toel.

Koerus asuva Aruküla mõisa peahoone renoveerimine algas kevadel ning nüüdseks on kõige pakilisemad tööd tehtud ehk välisfassaad on korras, vahendasid ERRi raadiouudised.

Sisetööde tegemisel peetakse silmas, et säiliks kõik vana ja et majas saaksid jätkata õpinguid Koeru keskkooli algklasside lapsed.

Aruküla mõisas alustas kool tegevust juba 1920. aastal ja et sinna algkool ja kohalik muusikakool ära mahuks, tuli vallavanema Aldo Tamme sõnul pisut senist ruumiprogrammi muuta.

"Ülemisel korrusel on algklassid - neli klassi umbes saja õpilasega. All on muusikakkool, kus on tänavu 59 õpilast. Erisusi arvestatakse kõige rohkem võib-olla allkorrusel, et helikindlust ja helipidavust ruumide vahel tagada," rääkis Tamm.

Tema kinnitusel ei olnud hoone seestpoolt avariiohtlik, kuid kõige hullem oli olukord välisfassaadiga ning hoonesse sisemine oli ohtlik.

Aruküla mõisa renoveerimist rahastab Norra riik, kaasdoonorid on Šveits ja Liechtenstein.

"Koeru vallale on sealt tuge praegu 954 180 eurot, umbes 15 protsenti ehk 168 000 eurot tuleb meie poolt omaosalusena juurde," märkis Tamm.

Tema sõnul oleks ilma Norra abita sellist raha raske leida. "Arvan, et laenuressurssi ei oleks meil ka jagunud. Oleme jõudu mööda natuke siit, natuke sealt korrastanud hädavajalikku, aga nüüd saame ühe hoone korralikult tervikuna korda," lisas ta.

Muinsuskaitseameti Järvamaa vaneminspektor Tiit Schvede ütles, et Järvamaal on riikliku kaitse all 25 mõisa peahoonet, Aruküla on neljas, mis viimase kuue aastaga Norra abiprogrammi toel korda tehakse.

Tema sõnul on Järvamaal vaja veel ära lõpetada Roosna-Alliku mõisa peahoone. Eramõisatega on aga probleeme rohkem.

Ehitaja peab Arüküla mõisa vallale üle andma tuleva aasta 25. augustiks, et kool saaks jätkata õppetööd 1. septembril.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: