X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tiia Sihver: töövõimereform panustab liiga palju administreerimisele

Tiia Sihver on Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liidu juhatuse liige.
Tiia Sihver on Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liidu juhatuse liige. Autor/allikas: ERR/Martin Dremljuga

Ülimahuka ja kalli tööhõivereformiga kulutatakse liiga palju rahast administreerimisele, leiab liikumispuudega inimeste liidu juhatuse liige Tiia Sihver.

„Me räägime sadadest uutest töötukassa töötajatest, uuest büroost ja kallitest hindamisekspertiisidest. Jah, hindamiskulusid on natukene alla tõmmatud pärast ajakirjanduses tekkinud kära – 50 miljoni võrra madalamaks –, aga allesjäänud 20 miljoni eest saaks puudega inimestele osutada poolteist miljonit tundi rehabilitatsiooniteenuseid või maksta hoopis tuhandele omaksehooldajale 10 aasta jooksul topeltsuuri toetusi,“ rääkis Sihver Vikerraadio saates „Reporteritund“.

„Olukorras, kus Eesti sotsiaalsüsteemis ei ole puudega inimeste normaalse ellukaasatuse seisukohalt hädavajalikke tugiteenuseid, tuleks nüüd, kus meil on võimalik raha panustada, investeerida seda kindlasti targemalt, et iga euro oleks kasutatud nii, et sihtgrupi elukvaliteet tõuseks,“ lisas ta.

Tiia Sihveri sõnul tahaks puudega inimesed kõige rohkem olla kindlad reformi tulemustes, „aga tulemust me praegu ei näe“.

Puudega inimeste suurimate vajadustena sõnastas ta miinimumstandardid isikliku abistaja jaoks nägemis- ja liikumispuudega inimestele; tugiisikuteenuse vaimupuudega inimestele; viipekeeletõlgid kurtidele; ja invatranspordi liikumispuudega inimestele, kes ei saa kasutada ühistransporti.

Sihver möönis, et kõik omavalitsused ei saa seda endale lubada ning tõdes, et appi peaks tulema riik.

Sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt ütles aga saates, et ta ei välista seaduse jõustumise edasilükkamist.

„Mina ei välista olukorda, et kui selgub, et me ei ole valmis – ka arvutisüsteemid, kõik muu... riigikogu on piisavatel kordadel lükanud seaduse jõustumist edasi. Ei tohi tekitada olukordi, kus jõustub seadus, mis ei ole hästi ette valmistatud.“

„Aasta on aega ettevalmistuseks. Kui selgub, et ei suudeta, ei ole otstarbekas, on midagi valesti tehtud, on alati võimalik teha ka muudatusi. Ei ole ükski seadus jäigalt kivisse raiutud – nii nagu muutub elu, peavad muutuma seadused ja mul on väga kurb, et meie seadusandlus on jäänud elu muutumisele nii palju jalgu, et me oleme täna olukorras, et asjad tulebki teha ülikiiresti.

Töövõimereformi aluseks olevad eelnõud on täna riigikogus teisel lugemisel.

Täismahus „Reporteritundi“ on võimalik kuulata siit.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: