Eesti eurosaadikud võtavad käsile India laevakaitsjate kojuaitamise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Euroopa Parlamendi Eesti saadikud pöörduvad EL-i välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini poole, et ta aitaks kaasa Indias viibivate laevakaitsjate kojutoomisele.

Kolm nädalat tagasi sai Eesti eurosaadik Tunne Kelam Indias kinnipeetavate laevakaitsjate esindaja käest kirja, kus paluti Euroopa Parlamendi abi nende kojuaitamisel. Nagu kirjas öeldi, on nende olukord muutunud lootusetuks, kuivõrd neid on nüüdseks kinni hoitud 11 kuud, vahendasid ERRi raadiouudised.

Veelgi piinlikumaks teeb loo asjaolu, et suvel tühistas kohus kõik nende vastu esitatud süüdistused. On jäänud ainult üks väide, et laev tankis India vetes ebaseaduslikult, aga Kelami sõnul läheb selline süüdistus kaptenile, mitte meeskonnaliikmetele.

Praegu koostavad Eesti eurosaadikud kirja Euroopa Liidu välispoliitikajuhile Mogherinile, et aidata laevakaitsjate kojutoomisele kaasa.

"Olukord on selline, et nad pole saanud 11 kuud palka, rääkimata sellest, et nad pole ühendust saanud oma perekondadega. Sellest ajast 6 kuud on nad olnud reaalses vangistuses, justnagu kurjategijad. Neil pole passe, mis on India politsei käes, Eesti on varustanud nad ajutiste reisidokumentidega, mida oleks võimalik kasutada, aga ka neid ei võimalda India politsei neile anda," kirjeldas Kelam.

Ta tunnistas, et välisministeerium on teinud head tööd, kuid kasutada tuleb kõiki võimalikke vahendeid selleks, et aidata kaasa enda kodanike õiguste tagamisele.

Eurosaadik Siiri Oviir algatas aasta alguses pöördumise tolleaegse välispoliitika juhi Catherine Ashtoni poole ning tema lubas laevakaitsjate vabastamisele kaasa aidata. Nüüd aga on Euroopa Liidul uus välispoliitika esindaja ning Kelami sõnul ongi mõte pöörduda nüüd Eesti saadikute allkirjadega ametliku küsimusega Mogherini poole ja paluda temalt kaasabi.

"Kohtukaasust pole, kuritegusid pole, need on meie kodanikud, Euroopa kodanikud ja meie mõte on see, et just kõrgel tasemel toimuvate kohtumiste käigus annaks ta ühtlasi signaali, et Euroopa Liit tervikuna on mures oma kodanike pärast ja palub, et India valitsus võimaldaks neil kiiresti välja sõita India piiridest ja jõuda koju," selgitas Kelam.

"Minu kogemus ja lootus on selles, et mida rohkem avaldatakse survet erinevatel tasanditel ja Euroopa Parlament on India jaoks üsna mõjukas institutsioon, siis seda rohkem on võimalusi, et need mehed vabastatakse kiiremini," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: